Acil Çıkış Levhaları

Acil Çıkış Levhaları

Acil Çıkış Levhaları

“Acil Çıkış Levhaları,yangın,deprem anında insanların acil çıkış kapısı bulup binayı boşaltması için kullanılan ışıklı yönlendirme tabelasıdır. Acil Çıkış Levhaları hatasız ve kaliteli olarak üretilmelidir. Bu nedenle sahada bulunan ikaz etiketi ve levhalarının yüzde yüz arttırılması ve bunlara uyulması çok büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte yaşanan ölüm ve kazaların önüne geçmek kaçınılmazdır. Bu etiketlerin renklerinden ve taşıdığı anlamlardan biraz bahsedecek olursak.Dikkat çekici ve canlı olmaları gerekmektedir. İlk olarak kırmızı renk kesinlikle yasak ve tehlikeli anlamını taşımaktadır. Sarı renk ise dikkatli ol,kontrol et ve önlemini al gibi uyarı anlamını ifade etmektedir. Son olarak mavi renk bize zorunlulukları uymamız gereken bir kural olduğunu ifade eder. Bu etiketler genel olarak daire ,üçgen,dikdörtgen ve kare şeklinde olurlar. Daire şeklindeki işaretler yasaklayıcı anlamdaki işaretlerdir. Uyarıcı anlamı taşıyan işaretler ise üçgen şeklinde ifade edilir. Acil çıkış ve ilk yardım işaretleri ise kare veya dikdörtgen şeklinde ifade edilir.

Acil Çıkış Levhalarının Önemi Nedir?

Gelişen günümüz şartlarına paralel olarak gelişim göstermekte olan makine sanayisi için bu etiketlerinde çeşitlendirilmesi ve artış göstermesi kaçınılmazdır. İhtiyaç ve tehlike durumuna uygun etiketler tasarlanabilir. Bu ikaz etiketleri ve levhaları kullanılacak alana yerleştirmekle işimiz bitmiş olmaz. Bu etiketler hakkında gerekli bilgilendirme ve bilinçlendirme yapılması gerekmektedir. Gerek çalışma alanında bulunan kişiler,çalışanlar ve o alana giriş çıkış yapan herkese bu bilinç verilip gerekli açıklamalar yapılmalıdır. Zaman zaman yapılan kontroller ve kısa eğitimler ile kontrolü elde tutmak gerekebilir. Bu etiketlerin tasarlandığı üretime geçildiği çok fazla çeşide sahip firmalar bulunmaktadır. Etiketlerin kullanılacağı mekanlara göre uygun materyal seçilmesi ürünün yıpranma payını azaltıp kullanım süresini uzatır. Firmalar, üretici firmalara bu ikaz etiketlerini nerede kullanacağını tam olarak anlatıp yetkili kişilerle iletişime geçmesi daha faydalı olacaktır. Bu tarzda basit ikaz etiketlerine sanal ortamda ulaşabilmek çokta zor değil. Ufak ofis ortamlarında bile minimum ücretlerle önlem almak çok kolaydır. Daha gelişmiş bir etiket tasarımı istenildiğinde ürünün boyutuna ve tasarımına göre tabi ki fiyat çeşitlilik gösterir. Son olarak uyarı ve ikaz levhaları ile ilgili bahsettiğimiz şeylerden önemli olan noktalara tekrar değinelim. Bu levhalarla aslında her yerde karşılaştığımızı unutmayalım. Günlük hayatta bu levhalara çok önem vermiyor olsak bile iş hayatımızda bu konuya çok dikkat edilmelidir. İş sahaları günlük çevremize göre çok daha büyük riskler taşıyan alanlardır. İlk olarak kendimizi ve daha sonra çevremizi korumak adına uyarı ikaz levhaları ürünlerinde belirtilen kurallara uymalı, uymayanları uyarmalıyız.

Acil Çıkış Levhaları Ürünleri Nelerdir?

Acil çıkış levhaları kategorisinde uv baskı tekniği ile ; metal etiket, leksan etiket, lazer kazıma, asit indirme etiket olarak imal ettiğimiz yangın çıkış levhaları, çıkış yönlendirme levhaları, fotolümenli yangın levhaları, çift taraflı yönlendirme levhası ürünleri imalatımız mevcuttur.”

Benzer Haberler

Yeni Haberler