Ankara İş Güvenliği Uyarı Levhaları

Ankara İş Güvenliği Uyarı Levhaları

“Ankara İş Güvenliği Uyarı Levhaları ile iş veren,işçi ve çalışma sahasında bulunanların iş kazaları yaşamalarının önüne geçilmektedir. İnsanların hangi sektör içerisinde olursa olsun fark etmez, çalıştıkları zaman dilimi içerisinde kendilerini güvende hissetmeleri oldukça büyük bir öneme sahip. Çünkü insanlar çalışma yaptıkları alanda güvenli olduklarını hissettikleri zaman bu durum onların verimlerini de ciddi oranlarda arttırıyor. Geçmiş dönemlere bakıldığı zaman iş güvenliği konusunda insanların karşılarına çıkmakta olan çalışmalar oldukça sınırlıydı. Böyle olunca da ister istemez ortaya oldukça ciddi sorunlar çıkabiliyordu. Şimdilerde ise bu konuda oldukça farklı uv baskı çalışmalar yapılmaya başladı. Var olan çalışmalar neticesinde ise iş güvenliği uyarı levhaları ve iş güvenliği konusunda oldukça etkili çözümlerin ortaya çıkmasını sağladı.

Ankara İş Güvenliği Uyarı Levhaları Ne İçin Kullanılır?

Firmalar da var olan kanunlar ve kendi bünyelerinde çalışmakta olan kişilerin çok daha verimli bir ortamda çalışmalarını sağlamak için iş güvenliği uyarı levhaları ile alakalı incelemeler yapmaya başlıyorlar. Genel itibari ile hazırlanmakta olan levhalar incelendiği zaman ilk dikkat çeken şey, görenleri kendine çekmeyi başarması geliyor. Dikkatleri üzerine çekmeyi başaran özel renkler ile hazırlanmakta olan bu levhalar ile beraber firmaların çalışma koşulları ve dikkat edilmesi gereken konular ile alakalı bilgiler net olarak elde edilmiş oluyor. Her ne kadar geçmiş dönemlerde bu konu ile ilgili çalışmalar yapmakta olan isimleri sayısı az olsa da günümüzde artık firmaların karşılarına daha öncesinde olmadığı kadar farklı çalışmalar çıkmaya başlamış durumda.

İş Güvenliği Uyarı Levhaları İmalatı Nasıl Yapılır?

Böyle olunca da gerekli konuların üzerinde dikkatli bir şekilde durulması sonrasında iş güvenliği uyarı levhaları istenildiği gibi hazırlanabiliyor. Firmaların bu aşamada dikkat etmeleri gereken en önemli şeylerden bir tanesi, konusunda yeterli oranda uzmanlığa sahip olan isimler ile çalışmak olmalı. Bu isimler firmaların iş güvenliği konusunda isteklerini net bir şekilde bilecek ve buna göre de çalışmalar yapıyor olacaktır. İş güvenliği uyarı levhalarının kullanımlarındaki temel amaç; burada olan ya da gelecek olan kişilerin güvenliklerinin en üst düzeyde sağlanmasının hedeflenmesidir. Birbirinden farklı konular ile alakalı hazırlanmakta olan uyarı levhaları denildiği zaman firmaların büyük bir kısmının aklına öncelikli olarak acil çıkış ve ilkyardım tabelaları geliyor. Firmalar tarafından iş güvenliği uyarı levhaları konusunda yapılacak olan araştırmaların sonrasında da görülebileceği üzere her bir uyarı levhası çeşidinin farklı özellikleri bulunuyor. Bu aşamada önemli olan şey ise ne tarzda bir uyarı levhasının hazırlanmasını istendiğini belirlemek oluyor. Ancak tüm levhalarda önemli olan şey başarılı renk ve boyut seçimi oluyor. Gerekli olan detayların tamamının üzerinde dikkatlice durulması sonrasında ise oldukça kısa süreler içerisinde uyarı levhaları ile alakalı çalışmalar yapılmış oluyor. Sonrasında ise sıra bu levhaların belirli yerlere takılması geliyor. İş güvenliği uyarı levhalarının mümkün olduğu kadar tam olarak görülebilecekleri yerlere takılması oldukça önemlidir. Böylece levhaları görecek olan kişiler gerekli önlemleri alacak, güvenli bir iş alanı ortaya çıkacaktır.

İş Güvenliği Uyarı Levhalarının Avantajları Nelerdir?

İş güvenliği konusu insanların çalışmakta olan alanlarında sağlıklı bir şeklide burada zamanlarını geçirmeleri oldukça büyük bir öneme sahiptir. Geçmiş dönemlerde bu konuda yapılmakta olan çalışmaların aksine günümüzde artık insanların çok daha iyi bir şekilde çalışabilmesi adına iş güvenliği konusunda birbirinden farklı çalışmalar yapılmaya başlanmış durumda. İş güvenliği uyarı levhaları ise oldukça eski dönemlerden beri sıklıkla kullanılmakta olan levhalar arasında kendine yer bulmaktadır. Bu levhalara bakıldığı zaman öncelikli olarak görülen şeylerin başında, dışarıdan bakıldığı zaman oldukça dikkat çekici renkler ile özel olarak hazırlamıştır. Bundan dolayı da firmalar kendi isteklerini en iyi şekilde yerine getirebileceğine inandıkları ürünleri seçerek bunları kullanabiliyorlar. Şimdilerde iş güvenliği uyarı levhaları konusunda deneyim sahibi olan kişiler ile iletişime geçmenin sonrasında ortaya çıkartılacak olan levhalar ile beraber sağlıklı bir çalışma alanında yer alacak, bununla beraber çalışmanın yapılmış olacağı yere gelecek olan kişilerin güvenli olması adına da gerekli uyarılar yapılmış olacaktır. Hazırlanmakta olan bu levhaların her birinin farklı özelliği bulunmaktadır. Dolayısıyla bu levhalar arasından seçimler yapılırken öncelikli olarak levhaların özelliklerinin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere uyarı levhalarına bakıldığı zaman görülebileceği üzere bunların her biri farklı iş yerlerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Dikkatli şekilde hazırlanacak olan bu tabelalar ile beraber artık güvenli alanlar oluşturmak daha öncesinde olmadığı kadar kolay olacaktır.

Ankara İş Güvenliği Uyarı Levhasının Tasarımı Nasıldır?

Yalnızca çalışanlar değil aynı zamanda işin yapılmış olduğu alana gelecek olan kişilerin güvenliklerini en yüksek düzeyde sağlamak adına kullanılmakta olan iş güvenliği uyarı levhaları, bütün her yerde aynı anlamlara gelmektedir. Böylece dışarıdan biri geldiği zaman bile oldukça kolay bir şekilde uyarıları anlamış olacaktır. Yangın ile mücadele işaretleri kare ya da dikdörtgen şekilde hazırlanmaktadır. Burada kırmızı zemin üzerine beyaz piktogramlar kullanılır. Beyaz kısımlar ise işaret alanının en az %50’sini kapsamak zorundadır. Acil çıkış ve ilk yardım işaretleri de yine aynı şekilde dikdörtgen ya da kare bir şekilde hazırlanmaktadır. Burada ise yeşil zeminin üstüne beyaz piktogram kullanılır. Yasaklayıcı olarak kullanılacak iş güvenliği uyarı levhaları ise daire şeklinde beyaz zeminin üzerine siyah piktogram, kırmızı çerçeve ile diyagonal çizgiler kullanılır. Kırmızı olan kısımlar ise işaret alanının en az %35’lik kısmını kapsamaktadır. Emredici işaretler de yine daire şeklinde hazırlanır. Bu esnada ise mavi zeminin üstüne beyaz piktogram kullanılır. Mavi kısımlar da işaret alanının en az %50’sini kapsar. Uyarı işaretleri ise üçgen şeklindedir. Sarı zeminin üstüne siyah piktogram ve siyah çerçeve kullanılır. Belirli standartlara uygun tarzda hazırlanacak olan bu çerçeveler ile beraber çalışma alanlarında arzu edilmiş olan yüksek güvenlik düzeyi hazırlanmış olacak. Uv baskı ile uzun ömürlü ve solmaz özellikte yapılacak olan bu iş güvenliği levhası ile çalışanların ve işverenler iş kazalarına karşı bilgilendirilmiş olunacaktır.  

Benzer Haberler

Yeni Haberler