Ankara Opak Etiket

Ankara Opak Etiket

“Opak etiket, opak polipropilen olarak bilinen sert yapılı bir etiket ham maddesinden elde edilir. Dış şartlara karşı dayanıklı yapıda olan bu etiket çeşidi ısıya ve ışığa dayanıklı yapısı ile uzun ömürlüdür. Esnemeyen ve kolay kolay yırtılmayan yapısıyla öne çıkan opak etiketler aynı zamanda su ve neme karşı da dayanıklıdır. Dış ortamlarda özellikle tercih edilmektedir. Opak etiketler mat ve parlak olabilmektedir. Parlak etiketler fazla aydınlık ortamlarda tercih edilmemelidir. Aydınlık ortamlarda barkod okuyucuların dahi okuyamadığına rastlanılmaktadır. Bu yüzden aydınlık ortamlarda mat etiketlerin kullanılması tavsiye edilmektedir bu sayede parlama sorunu giderilmiş olacaktır.

Opak Etiket Nasıl Üretilir?

Kozmetik ve kimya sektöründe sıkça kullanılan opak etiketlere, uv baskı olmadan termal transfer yöntemi ile baskı alınmaktadır. Kaygan yapısı nedeni ile bu tür etiketlere resin ribon ile baskı alınması gerekmektedir. Wax ribon baskılar opak etiklerin üzerine tutunamamakta ve en ufak sürtünmede dahi silinebilmektedir. Ayrıca opak etiketler yüksek ısılara yakından temas etmemelidir. Eğer temas ederse büzüşebilmektedir. Baskı maliyeti bazı etiketlere göre daha fazla olmasına karşın etiketin ömrüne kıyaslandığında pahalı olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Opak Etiketin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kimyasallara suya ve neme karşı dayanıklı yapısı sayesinde opak etiketler ilaç, kozmetik, elektronik, otomotiv gibi sektörlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Stok tutmak amaçlı ürünlerin bilgilerini içeren barkodların baskıları için kullanılan opak etiketler rulo halinde satılmaktadır. Yapışkanlı yapısı sayesinde ürünlerin üzerine yapıştırılan opak etiketler depolama ve kargolama işlemlerinde karışıklığı önleyerek büyük kolaylıklar sağlar. Birçok boyutta satılan opak etiketler kullanım alanı ve sektörlere göre değişim gösterebilmektedir.

Folyo Etiketler Nerede Kullanılır?

Maliyetleri bazı kağıt etiketlerden daha fazla olan folyo etiketlerin tercih edilmesinin en büyük nedeni dayanıklı olmasıdır. Üretilen ürünlerin stoklaması, kargolanması ve raflanmasında yardımcı olan etiketlerin kaybolması, yırtılması ve ıslanması gibi senaryolar büyük karışıklığa ve zaman kaybına sebep olabilmektedir. Bu tür senaryolar mali açıdan ve manevi açıdan zarar verebilmektedir. Bu yüzden etiketlerin yapılacak işe uygun şekilde seçilmesi önem arz etmektedir. Bu yüzden ekstrem şartlara dahi uyum sağlayabilen folyo etiket ürünleri birçok sektörde kullanılmaktadır. Belirtilen senaryolar göz önüne getirildiğinde opak etiketlerin fiyatları göz ardı edilebilmektedir.”

Benzer Haberler

Yeni Haberler