(0312) 394 6 133 (0536) 221 5 333 WHATSAPP

Asansör Etiketi Asansörlerde Zorunlu Mudur?

333 Etiket Metal Etiket Uv Baskı AnkaraAlüminyum EtiketAsansör Etiketi Asansörlerde Zorunlu Mudur?

Asansörler gerek eşyaların gerekse insanların aşağı yukarı ya da sağa ve sola herhangi bir ekstra kuvvet gerekmeden gitmelerine imkan tanımakta olan asansörler, geçmiş dönemlerden günümüze kadar geçen süre içerisinde oldukça ciddi anlamda değişim göstermektedir. Eskiden sadece belli yerlerde kullanılmakta olan asansörler artık evler, iş yerleri ve şantiye alanları gibi pek çok farklı yerde insanlar tarafından kullanılıyor. Böylesine fazla tercih edilmesi ile beraber ise artık birbirinden farklı markalar asansör üretimine başlıyorlar. Fakat asansörlerin sorunsuz bir şekilde kullanılması adına üzerinde durulması gereken bazı konular bulunuyor. Asansör etiketi de bu konuda araştırma yapmakta olan kişilerin en fazla dikkat ettikleri konulardan bir tanesi.

Asansörlerin herhangi bir sorun ile karşılaşması, ortaya oldukça ciddi sorunların çıkmasına neden olabilmektedir. Çünkü yaşanılacak olan sorunların zamanında giderilememesi ile beraber asansörün kullanımı esnasında insanların tahmin edilenden çok daha ciddi şekilde zarar görmesi anlamına gelmektedir. Bu tarz sorunların oluşmasının engellenmesi adına ise asansör etiketi kullanımı son derece önemlidir. Etiketlerin asansörlerde etkili şekilde kullanılabilmesi için öncelikli olarak yıllık bakım işlemlerinin uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılması gerekmektedir. Uzman kişilerin yapacakları ayrıntılı incelemeler ile beraber asansörün durumuna göre sarı, yeşil, mavi ya da kırmızı zemin üzerine gerekli olan açıklamaların siyah renk ile yazıldığı etiketler asansörlere takılır.

İnsanların bir kısmı asansör etiketi kullanımının zorunlu olmadığını düşünebiliyor. Fakat son dönemlerde yapılmış olan düzenlemeler ile beraber asansör bulunan her yerde yıllık periyodik bakımların yapılması ve bakımlar sonrasında etiketlerin uygun şekilde takılması zorunlu hale gelmiştir. Gerek bu etiketlerin takılması gerekse etiketler sonrasında yapılması gereken şeylerin yapılması, asansörün bulunduğu bölgedeki yetkili kişilerin görevidir. Belirtilen süre içerisinde gerekli olan işlemlerin yapılmaması sonrasında ise oldukça ciddi cezalar ve yaptırımlar bu kişileri bekleyecektir. Kırmızı asansör etiketleri, yapılan kontrollerin sonrasında asansörün can ve mal güvenliği adına yüksek risk taşıdığı anlamına gelmektedir. Asansöre kırmızı etiketin iliştirilmesi sonrasında 30 gün içerisinde incelemeler sırasında gerekli olan düzenlemelerin eksiksiz olarak yaptırılması gerekmektedir.

Gerekli işlemlerin yapılmaması durumunda ise belediyeye yapılacak bilgilendirme sonrasında asansör mühürlenerek kapatılacaktır. Asansör etiketi çeşitlerinden bir diğeri olan sarı etikette ise can ve mal güvenliği bakımından asansörün kusurlu seviyede olduğu anlaşılacaktır. Bu etiketin asansöre iliştirilmesi sonrasında 60 günlük sürede uzmanların gerekli olan tüm işlemleri eksiksiz olarak yapması gerekmektedir. Mavi etiketler ise asansörlerin can ve mal güvenliği açısından hafif kusurlu seviyede risk oluşturduğu anlamına gelmektedir. Bu asansörlerde ise 1 yıl içinde sorunların giderilmesi istenmektedir. Son etiket olan yeşil etiket ise asansörün hiçbir şekilde sorunu olmadığı anlamını taşımaktadır. Düzenli şekilde yapılan incelemeler ile asansörler en sağlıklı şekilde kullanılacak, bu durum da etiketler ile belgelendirilmiş olacaktır.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

@333 Tanıtım

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.