(0312) 394 6 133 (0536) 221 5 333 WHATSAPP

Asansör Etiketleri Resmi Zorunluluğu Nedir?

333 Metal, Leksan Etiket Baskı AnkaraAsansör EtiketiAsansör Etiketleri Resmi Zorunluluğu Nedir?
5 Ocak 2020 Posted by etiket333 Asansör Etiketi

Asansörlerin kullanılmaya başlaması ile beraber artık insanlar eşyalarını taşımak ya da bir bölge içerisinde aşağı yukarı, ileri geri gitmek daha öncesinde olmadığı kadar kolay bir hale gelmeye başladı. İlk zamanlar kullanılmakta olan asansör modellerinin aksine günümüzde tercih edilen modeller daha öncesinde olmadığı kadar farklı özelliklere sahip olarak hazırlanıyor. Bu durum da asansörlerin kullanışlılığını arttırırken aynı zamanda da artık ev ya da iş yeri fark etmeden pek çok yerde kullanılmasına da olanak sağladı. Değişen mekanizmasından ötürü asansörlerde sorun çıkma olasılığı son derece ciddi oranlarda artış göstermeye başlayınca, bu konuda herhangi bir sorunun oluşmasının engellenmesi adına çeşitli önlemlerin alınması da zorunlu hale geldi. Asansör etiketleri de bu zorunluluğun yerine getirilip getirilmediğinin en etkili göstergesi oldu.

Var olan yönetmelik dikkatli şekilde incelendiği zaman da görülebileceği üzere asansörlerin yılda en az 1 kere konusunda deneyimli kişiler tarafından denetlenmesi gerekmektedir. Yapılacak olan denetlemeler esnasında asansörde yer alan parçalar, aksam gibi detayların tamamı dikkatlice incelenecek ve herhangi bir sorunun olup olmadığı ile alakalı net bilgiler elde edilecektir. Günümüzde asansör etiketleri, asansörün durumuna göre farklı renklerde hazırlanıyor. Kırmızı etiket, uzmanların yapmakta oldukları değerlendirmeler sonrasında asansörlerin yüksek oranlarda risk taşımaları sonrasında asansörlere koyulan uyarı etiketleridir. Kırmızı etiketin olduğu asansörlerin mutlaka 30 gün içerisinde var olan uygunsuzluklardan arındırılması gerekmektedir.

Aksi durumda asansör kullanım dışı bırakılacak ve mühürlenip kapatılacaktır. Asansör etiketleri içerisinde yer alan sarı etiket ise can ve mal güvenliği konusunda kusurlu seviyelerde risk oluşturduğu anlamına gelmektedir. Bu asansörlerin takip kontrolü ise yetkili servise iletilmesinden sonra altmış gün içerisinde yapılmalıdır. İlgili düzenlemelerin yapılmaması durumunda ise ilgili yaptırımlar gerekli merciler tarafından yapılacaktır. Asansörler için kullanılmakta olan mavi etiketler ise asansörlerde hafif düzeyde kusurların olduğu anlamına gelmektedir. Bu asansörlerin kullanılması esnasında herhangi bir sorun olmasa da ilgili servislere iletilmesinden sonra on iki ay içerisinde gerekli olan işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Son olarak asansör etiketleri içerisinde yer alan yeşil etiketler ise asansörlerin yetkili kişiler tarafından yapılan incelemeler sonrasında herhangi bir sorunun ortaya çıkmamış olduğu anlamına gelmektedir. İnsanlar bu asansörleri gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Asansörler için kullanılması zorunlu olan bu etiketlerin modelleri ve boyutları genel itibari ile bellidir. Karşıdan net bir şekilde okunabilmesine olanak tanıyan bu etiketler yalnızca yetkili kişiler tarafından asansörlere takılabilmektedir. Bunun yanı sıra asansörlerde asansörlerin marka ve modeli, kapasitesi, üretim tarihi gibi detayların yer aldığı etiketler de bulunmaktadır. Bu etiketler firmalar tarafından kendi tarzlarına uygun olacak şekilde hazırlatılabilmektedir. Tanıtım ve bilgilendirme amacı ile hazırlanılan bu etiketlerin kullanımı ile alakalı herhangi bir zorunluluk bulunmadığı için firmalar diledikleri şekilde etiketlerini hazırlatabilirler.

Son Yazılar

Sorularınız
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by