Barkodlu Karekod Etiket

Barkodlu Karekod Etiket

Barkodlu Karekod Etiket Nedir?

Data matrix olarak da bilinen küçük, siyah kare ve dikdörtgenlerden oluşan etiket türüne Barkodlu Karekod Etiket denir. Genellikle sağlık sektöründe kullanılan karekodlar, içinde birçok bilgi saklayabilmektedir.

Karekodlar sayesinde basit ve pratik bir işlem sağlamaktadır. Bu sistem, zaman ve emek zaiyatını minimuma indirmek için kullanılmaktadır.

Bu tür etiketler, kendilerine özel olarak üretilmiş barkod okuyucular ile okunabilmektedir. Ayrıca okunması, normal barkodlara göre çok daha kolaydır. 1994 yılında bir Japon firması tarafından otomotiv sektöründe kullanılması amacıyla üretilmiştir. Japonya ve Güney Kore’de sıklıkla kullanılmaktadır.

Özellikle günümüzde birçok farklı sektörde teknoloji gelişimiyle beraber sıklıkla tercih edilmektedir. Medya, sağlık, eğitim ve ticaret gibi birçok farklı alanda günümüzde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Karekodlar birçok baskı tekniği çıktısıyla beraber kullanılabilmektedir. Yeri geldiğinde folyo, metal etiket gibi UV baskı çeşitleri ile üretilebilmektedir.

Karekod Etiket Fiyatları

Etiket işinizi dinleyelim, size en uygun fiyatı ve ürünü önerelim. Ankara, İstanbul Etiket işleriniz için hemen bizimle iletişime geçin.

Avantajlar

Karekod içerisindeki veriler elektronik ortama iletilmektedir. Bu şekilde yalnızca hızlı bir okutma işlemi sayesinde veriler hızlı bir şekilde aktarılmaktadır. Buna ek olarak küçük bir alan içermesine rağmen içerisinde birçok veril barındırabilmektedir. 

Okuma işlemi çok pratiktir ve günümüzde akıllı telefon kameralarıyla kolayca okuma yapılabilmektedir.

Günümüzde restoranlarda bile kullanımı yaygınlaşmıştır. Bunun sebebi müşterilerin masa üzerindeki QR kod etiketi okutarak menüye erişebilme olanağıdır. Ayrıca QR ile ödeme yapabileceğiniz birçok yemek işletmesi bulunmaktadır.

Çeşitler

Telefon kullanımının yaygınlaşması ve kameraların kalitesinin artması ile birlikte popüler hale gelmiştir. Bu etiketlerin asıl önemli olduğu nokta ise normal çizgi etiketlerin içerdiği verinin kat ve kat fazlasını içerebilmektedir.

Bu etiketleri basabilmek için karekod uyumlu barkod yazıcılar gerekmektedir. Gelecekte çizgili barkodların yerine geçmesi beklenen karekod barkodların farklı türleri vardır. Bunlar;

  • QR Kod
  • Data Matrix Kod
  • Aztek Kod

QR Kod

“QR” kısaltmasının açılımı Quick Response olarak da bilinmektedir. Buna ek olarak kullanıcının temassız bir şekilde bilgi almasına veya parasal bir işlem yapmasına olanak tanıyan bir barkod türüdür.

QR Kodlar çok fazla sayı ya da harf barındırabilmektedir. Bu yüzden bu karekod etiketler; dergilerde, reklamcılıkta, web sitelerinde ve sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. 

Hemen hemen her akıllı telefon tarafından taranabilmektedir. Bu sebeple kullanımı hızlı ve basittir. 

Data Matrix Kod

Bizim karekod etiket olarak bahsettiğimiz sağlık sektöründe kullanılan karekod etiket türü, data matrix koddur. Çok küçültülebilmesi açısından olukça avantajlıdır. Ayrıca QR kodda olduğu gibi farklı özelliklere sahiptir.

2-3 mm’ye kadar küçültebilen data matrix kodların içerisine 50 karakter, yazı ya da harf sığabilmektedir. Ayrıca kirlenme ve bozulmaya rağmen okunmasında bir yere kadar tolerans sağlanabilmektedir. Ayrıca kolayca küçültülebilir ve büyük panolarda da kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Aztek Kod

Aztek kodlar, QR ve Data Matrix koda göre pek kullanılmayan bir karekod etiket türüdür. Veri saklama açısından çok iyi çözümler sunamadığı için alternatif alanlarda kullanılmaktadır.

Aztek kodun kullanılmamasının bir diğer nedeni de etrafında veri içermeyen bölümler olmasıdır. Aztek kodun iyi yanı ise kirlenme ve bozulma durumlarının diğer karekodlara nazaran daha minimal olmasıdır.