Cnc Kesim

Cnc Kesim

Cnc Kesim, bilgisayar kontrollü, programlanabilir numerik tezgahlarda, yüksek devirle dönen iş parçasının elmas bıçaklar ile kesilmesidir.

Cnc Kesim bilgisayar destekli dizayn programlarından çıkan tasarımı cnc tezgahı aracılığı ile kesme işlemine denilmektedir. Computer Numerical Control anlamına gelen cnc geleneksel olarak kullanılan torna işlemine göre çok daha verimli ve kusursuzdur. 3 aks ile çalışarak her deseni ve tasarımı detaylıca oluşturabilen cnc makineleri alüminyum, pleksi, çelik, demir, sac gibi birçok malzeme üzerinde uygulanabilir. Belirlenen tasarımı otomatik olarak cnc tezgahlarından çıktı almanın fiyatı ve süresi İşin niteliğine, kesilen malzemeye göre değişim gösterebilmektedir.

Cnc Kesim Teknikleri

İmalatın neredeyse her alanında kullanılan cnc kesim farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir. Cnc kesimde her kesim yönteminin avantajları ve dezavantajları vardır kullanılacak malzeme ve üretim şekline göre kesim yöntemi değişmektedir.

Plazma kesim

Plazma kesim farklı kalınlıklarda olabilen alüminyum, çelik gibi elektrik iletkenliği yüksek malzemeleri pürüzssüz şekilde kesebilir. Plazma kesimde kesilen malzemenin türüne bağlı olarak farklı gaz türleri kullanılabilir endüstri ve inşaat üretimlerinde sıkça kullanılır ancak tahta ve plastik gibi elektrik geçirgenliği olmayan maddeleri plazma kesici kesemez.

Lazer kesim

Lazer kesim ahşap, plastik, cam, seramik gibi ürünlerin yanı sıra birçok metali kesebilir karmaşık ve detaylı kesimlerde de oldukça başarılıdır. Az enerji tüketmesi bir avantaj olsa da henüz lazer plazma kadar hızlı değildir. Ayrıca malzemelerde ince de olsa yanma ve deforme olma gözlemlenebilmektedir.

Router kesim

Yüksek devirlerde dönen kesme ucunun malzemeye sürtünmesi sonucu çalışan bir sistemdir. Ahşap ve lazer kesimin zarar verebileceği, yakabileceği malzemelerde herhangi bir zarar vermeden kesilmesini sağlar. Genellikle ahşap, pleksi, strafor, ve alüminyum gibi malzemelerde kullanılmaktadır. Kalıp çıkartma ve kazıma işlerinde router kesim kullanılmaktadır.

Cnc Su jeti kesim

Sertlik düzeyi ayırt etmeksizin dünya üzerindeki bütün materyalleri kesebilen bir kesim tekniğidir. Su jeti herhangi bir kesici alet kullanmadan yüksek basınçlı su ve  aşındırıcı kum karışımını ince bir uç içerisinden geçirerek püskürtülmesi şeklinde çalışır. Ayrıca su jeti 20 -30 cm kalınlığındaki malzemeleri bile kolayca kesebilir. Ancak dezavantaj olarak su jetinde su kullanıldığı için sunta gibi su emici malzemelerin kullanımında sıkıntı yaşanması muhtemeldir.