Depo ve Ambar Levhaları

Depo ve Ambar Levhaları

“Depo ve Ambar Levhaları söz konusu iş kazalarının oluşumuna mani olmak hususunda isg mevzuatlarına uygun üretilen uyarı ikaz levhalarıdır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası çerçevesinde kurumsal işletmelerin işçi sağlığının ve güvenliğinin sağlanması bakımından iş güvenliği levhaları asması yasal bir zorunluluktur. Bu yasal zorunluluğa riayet edilmediğinde idari para cezası başta olmak üzere çeşitli kanuni müeyyideler uygulanmaktadır. İş güvenliğinde kalite standartlarını arttırarak çalışanların uyarı işaretlerini dikkate alarak yönlendirilmesini sağlamak bakımından iş güvenliği levhalarının çok önemli yapısı bulunuyor.

Depo ve Ambar Levhaları İmalatı Nasıl Yapılır?

İş güvenliği levhaları içerisinde en çok tercih edilen malzemeler şunlardır:

  • pvc
  • galvaniz sac
  • alüminyum dekota

en çok tercih edilen malzemeler arasında gelmektedir. Bu malzemeler paslanmaz oluşu ve uzun süre dayanıklı oluşları nedeniyle iş yerlerinin sıkça tercih ettikleri levha uygulamaları arasında yer alıyor. İş güvenliği uygulamalarına ilişkin olarak farklı renkler kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse yeşil renkler acil çıkış ya da acil kaçış noktalarını işaret eden uyarı levhaları anlamını taşıyor. Sarı renkli levhalar dikkatli olunması ve gereken önlemin alınması gerektiğine ilişkin olarak yer verilen belli başlı uygulamalar arasında gelmektedir. Son olarak kırmızı renkse girişe yasaklanmış bölge anlamına gelmektedir. Bu renk tonlarıyla işçinin yönlendirilerek gereken tedbirleri alması, verilen direktiflere göre hareket etmesi hedeflenmektedir. İş güvenliği levhaları kurumsal ihtiyaca bağlı olarak genellikle;

  • 25×35 cm
  • 35×50 cm
  • 50×70 cm
  • 70×100 cm

olmak üzere farklı iş güvenliği levhaları ölçüleri olarak üretilmektedir.  Kaliteli birinci sınıf işçilikle, uv baskı teknolojisi ile imal edilmesi durumunda yedi sekiz yılı aşkın süre boyunca paslanmaz şekilde dayanıklılığını gösterir. Bu sayede işçi güvenliği ve sağlığının sağlanması bakımından farklı seçenekler uygulandığının her anlamda altını çizmemiz gerekiyor. İş güvenliği uygulamaları açısından tercih edilen bu yönlendirme, ikaz levhalarıyla istenen ölçülerde sonuçlar alınması amaçlanmaktadır. Bu özellik dikkate alınarak farklı uygulamalar denendiğinin mutlaka üzerinde durmamız gerekiyor. 6331 sayılı ilgili mevzuat gereğince getirilen iş güvenliği levhaları düzenlemesiyle işçilerin güvenlik zafiyeti yaşaması sorunları tamamıyla önlenmektedir. Bu da iş yerindeki kazaların tamamen ortadan kaldırılması ve iş kazalarına yönelik ölüm ve yaralanma risklerinin bütünüyle yok edilmesi açısından öne çıkmaktadır.”

Benzer Haberler

Yeni Haberler