Eco Solvent Baskı

Eco Solvent Baskı

Eco Solvent Baskı Nedir?

Dış mekanlarda kullanılan; solvent esaslı, uçucu ve insan sağlığına zararlı bileşikleri içeren boyalarla yapılan ekonomik ve hızlı baskı türüne Eco Solvent Baskı denir.

Solvent, esasen bir boya çözücüdür. Ayrıca boyaların ya da pigmentlerin kurumasını önler. Buna ek olarak; Solvent baskı, plastik üstüne işlendiğinde solvent, plastiği eritir. Kuruduğunda ise solvent boya ya da pigmentler, plastiğin üzerine kalıcı olarak yerleşmiş olur.

İnsan sağlığına zararla olmasından ve kötü bir koku yaymasından ötürü bu baskı türü, iç mekanlarda kullanılmaz. Ancak fiyat bakımından ucuz olması ve dış mekanlarda uzun yıllar boyunca dayanabilmesi sayesinde çokça tercih edilen bir baskı türüdür. Buna rağmen iç mekan baskı kağıtlarını eko solvent baskı makinelerde kullanamayız

Eco Solvent Baskı Fiyatları

Baskı işinizi dinleyelim, size en uygun fiyatı ve ürünü önerelim. Ankara ve İstanbul Eco Solvent Baskı işleriniz için hemen bizimle iletişime geçin.

Eco Solvent ve Solvent Baskı Arasındaki Fark Nedir?

Solvent zararlı bir bileşen olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kokusu da rahatsız edicidir. Eco Solvent, solvent ürününü daha az kullanır ve tasarruf sağlar. Ayrıca ağır kokuyu minimize eder. Kısacası solvent makinesine göre daha sağlıklı ve ekonomiktir.

Dijital Baskı ve Ofset Baskı

Dijital baskı genel itibarı ile ofset baskıya göre avantajlıdır. Buna ek olarak, herhangi bir kalıp gerektirmez. Bu yüzden düşük miktarlarda yapılan baskıların maliyeti, dijital baskı ile çok daha uygun olmaktadır. Ayrıca kalıp kullanılmamasının bir diğer avantajı ile hızlı ve pratik çözümler sunabilmesidir.

Solvent Baskı Kullanım Alanları

  • Branda baskı
  • Cephe giydirme
  • Araç giydirme
  • Cam kaplama
  • Delikli folyo
  • Dış mekan reklam ürünleri
  • Mesh baskı

Solvent Baskı Niçin Tercih Edilir?

Dijital ortamda yer alan metin, görsel ya da tasarımlarınızı farklı malzemeler üzerine kolay ve hızlı bir şekilde basmanızı sağlar. 

Reklam sektöründe sıklıkla tercih edilir. Bunun nedeni; solvent baskı, işleri hızlandıran ve iş yükünü azaltan bir tekniktir.

Baskı makinesinin türüne ve kalitesine göre farklı boyutlarda ve kalitede dijital baskı yapılabilmektedir.

Solvent Baskı Nasıl Yapılır?

Müşterinin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda, eğer uygunsa solvent baskıya karar veriyoruz. Ardından tasarım aşamasına geçip müşteriyle bir uyum içerisinde bu aşamayı tamamlıyoruz.

Baskı aşamasına geçerken, hazırladığımız tasarımı referans alıyoruz ve tasarımı baskı makinesine gönderiyoruz. Buna ek olarak; Baskı makinesi olarak Mimaki CJV150-160 Baskı makinesini kullanıyoruz.

Baskı esnasına uçucu madde plastiğin önünde eriyecektir. Böylece boya ya da renklendiriciler, solvent uçtuktan sonra malzeme üzerine yapışarak kalıcı olur.