Gemi Imo İşaretleri Levhaları Nelerdir?

Gemi Imo İşaretleri Levhaları Nelerdir?

Gemi Imo işaretleri levhaları, gemilerde tehlikeli yerlerin belirtilmesi ve tehlikeli durumlarda kullanılan uyarı ve ikaz levhalarıdır. Bu işaret levhaları genellikle OSHA ve ANSI spesifikasyonları doğrultusunda belirlenmektedir. Gemilerde İngilizceden başka bir lisans çoğunluklu olarak konuşuluyorsa o ortamda İngilizce işaretlerin yanında o lisanda hazırlanmış işaret levhaları bulunmaktadır.

Gemi IMO İşaretleri Nedir?

Sabit işaretler; yasak, ikaz ve zorunlu durumların, ilk yardım noktalarının, yangınla mücadele ekipmanlarının yerinin belirtilmesi ve acil kaçış yollarının belirtilmesi yönünde hazırlanan işaretlerdir. Bu levhalar kendiliğinden ışık yayan foto lümen şeklindedir. Levhaların yasal yönetmeliklere ve uluslararası standartlara uygun olması gerekir. Levhaların geminin planını, acil durumlarda kaçış düzeneklerini ve gerektiğinde kullanılacak malzemelerin yerini belirtmesi gereklidir.Kırmızı İşaretler: Yasak anlamına gelen kırmızı levhalar, belirttiği işaretin yasak ya da tehlikeli olduğunu, yapılmaması gerektiğini belirtir. Dur, kapat ve tahliye et anlamlarına da gelebilir. Ayrıca yangınla mücadele ekipmanlarının bulunduğu yeri işaret eder.Sarı İşaret: Uyarı işaretidir. Dikkatli ol, önlem al anlamına gelir.Mavi İşaret: Bir zorunluluk işaretidir. Özel önlem almanın gerekli olduğu durumları belirtir.Yeşil İşaret: Acil kaçışı ve ilk yardımı işaret eder.Gemilerde kullanılan bazı işaret levhaları şu anlamlara gelmektedir;

Gemi Imo İşaretleri Levhaları Nelerdir?

Yangına dayanıklı koruma elbisesi, gaz maskesi, su yönlendirme, motoru çalıştırın, destek botunu suya indirin, açık yerleri kapatın, ilk yardım çadırını suya indirin, kontrol merkezi, kancayı çıkartın, hava beslemesi yapın, paraşütlü aydınlatma fişeği, toplanma alanı, radar alıcısı, ipli fırlatma aleti, mobil telefon, cankurtaran elbisesi, can simidi, bindirme merdiveni, destek botu, merdiven, çelik tip yangın söndürme, taşınabilir yangın dedektörü.Bu levhaların yapımında doğru materyaller kullanılmalıdır. Materyallerin kaliteli olması kullanma süresini uzatacak ve kişilerin işaret levhalarını net bir şekilde okumasına yardımcı olacaktır. Aksi takdirde levhaların okunamaması durumu ağır sonuçlar doğuracak olaylara sebebiyet verebilir. Dikkat çekmesi açısından kullanılan malzemeler genellikle fosforlu, ışık depolayan malzemelerdir. Bu yüzden Ankara gemi ımo işaretleri bilinçli bir şekilde üretilmektedir. 333 Etiket uyarı ve ikaz etiketleri ürünleri imalatını uv baskı ile hassas üretim tekniğiyle gerçekleştirmektedir. 

Benzer Haberler

Yeni Haberler