İkaz Etiketleri

İkaz Etiketleri

“İkaz etiketleri denince akla ilk olarak iş sahaları,makine sanayi,inşaat alanları gibi çalışma sahaları gelse bile aslında hayatımızın hemen hemen her yerinde bu etiketlerle karşılaşmamız mümkündür. Fakat günlük yaşantımızda bu konuya pek önem verip dikkatli davrandığımız da söylenemez. Bu etiketlerin bulundukları yerde dikkat çekmek ve bir sorunu belli etmek nedeniyle orada olduklarını bilmeliyiz. Bu tarz etiketler daha önce karşılaşılmış ve bir kazaya sebep vermiş olayların sonucunda yenilerinin yaşanmasını önlemek amacıyla bu alanlara yerleştirilmelidir. Günlük hayatta pek önemsenmeyen bu etiketlerin daha önce meydana gelen sorunlar sonucu var olduğunu ve tekrar olmayacağının bir garantisinin olmadığının bilincinde olmak gerekir. Sokaklarda,hastaneler ve benzeri yerlerde karşılaşılan bu etiketleri dikkate almamız gerekmektedir. Örneğin : hastaneler,okullar ve alışveriş merkezlerinde temizlenen yerlere koyulan kaygan zemin etiketleri pek dikkate alınmaz. Fakat bunun sonucunda ayağımız kayıp kendimize zarar vermemiz söz konusu olabilir. Başka bir örnek verecek olursak hamile bir bayanın mr. ve röntgen çektirmeleri yasaktır ve ikaz etiketleri ile belirtilmiştir. Bu konuya dikkat etmeyen anne adayı bebeğinin sağlığını riske atabilir. Seyehat otobüslerinde telefonları kapatalım,halk otobüslerinde şoför ile konuşmak yasaktır,acil durumda burayı kırın gibi etiketler yer almaktadır. Şoförü meşgul etmek onun dikkatini dağıttığı gibi kaza ve benzeri gibi sebeplere yol açar. Böyle durumlarda sadece kendimizi değil birçok insanı tehlikeye attığımızı bilip ikaz etiketlerini dikkate almalı ve bu konuda diğer insanları bilinçlendirmeliyiz.

İkaz Etiketleri Niçin Kullanılır?

Günlük hayatımızda da yok sayamayacağımız, uv baskı ile hazırlanan ikaz etiketi çalışma alanlarında daha büyük önem taşımaktadırlar. Zamanının aktif ve büyük bir kısmını iş hayatında geçiren birçok kişi için bu etiketler büyük bir önem arz etmektedir. Günümüzde bu konu iş sahalarında büyük bir önem taşısa da bu konu konuya gerekli önem verilmeyip sonucunda daha büyük hasarlara sebep olunmuştur. İş güvenliğine verilen önemlerinde artmasıyla bu ikaz etiketlerinin kullanımı artmış ve iyice önem taşımaya başlamıştır. Kişilerin çalışma alanlarında kendini güvende hissetmesi sorunları en aza indirir ve buda çalışana ekstra verim olarak geri döner. Bu durumların gerçekleşmemesi halinde zaten zor ve ağır şartlar altında çalışan kişiler psikolojik olarak ta sıkıntıya girip zor durumda kalabilirler. Bazı kanun ve yaptırımlar sayesinde çalışma alanları,dinlenme alanları ve iş sahalarında bu konuya verilen önem fazlaca arttırılmıştır. İş güvenliği için ise bu ikaz etiketleri bir tek çalışan kişileri değil o alanda nasıl bir sorunla karşılaşacağını bilmeyip o alanı kullanmak zorunda kalan herkes gelecek zarardan korunmak istenir. Bu durum sayesinde hedeflenen şey yaşanan kaza ve dikkatsizlikleri en aza indirmektir.  

İkaz Etiketi Tasarımı Nasıl Yapılır?

İkaz etiketleri kullanıldığı alanda dikkat çekmek zorundadır.Bunun için ise rengi ve boyutu önemli bir etkendir. Bu etiketlerde özellikle sarı,kırmızı,mavi ve yeşil renkler kullanılmaktadır. Boyutları kullanılacak olan alanın durumuna göre değişim gösterebilir. Fakat gözden kaçırılacak kadar küçük olmamasında fayda vardır.İkaz etiketleri hataların tekrarını da engellemektedir. Kazaların azaltılması ve dikkat çekmek en büyük amaçtır. Ülkemizde iş kazaları yüzünden çalışma hayatı biten,çalışma hayatına ara vermek zorunda kalan ve maalesef hayatını kaybeden çok fazla insan bulunmakta. İşveren bu riski bitirmek ve en aza indirmek için bu tarz koruma etiketlerine artık daha fazla önem vermektedir. Özellikle iş kazalarının daha sıklıkla yaşandığı ağır sanayi işletmelerinde bu kazaların yüzde doksan gibi büyük bir kısmının insan faktöründen kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu nedenle sahada bulunan ikaz etiketi ve levhalarının yüzde yüz arttırılması ve bunlara uyulması çok büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte yaşanan ölüm ve kazaların önüne geçmek kaçınılmazdır. Bu etiketlerin renklerinden ve taşıdığı anlamlardan biraz bahsedelim. Dikkat çekici ve canlı olmaları gerekmektedir. İlk olarak kırmızı renk kesinlikle yasak ve tehlikeli anlamını taşımaktadır. Sarı renk ise dikkatli ol,kontrol et ve önlemini al gibi uyarı anlamını ifade etmektedir. Son olarak mavi renk bize zorunlulukları uymamız gereken bir kural olduğunu ifade eder. Bu etiketler genel olarak daire ,üçgen,dikdörtgen ve kare şeklinde olurlar. Daire şeklindeki işaretler yasaklayıcı anlamdaki işaretlerdir. Uyarıcı anlamı taşıyan işaretler ise üçgen şeklinde ifade edilir. Acil çıkış ve ilk yardım işaretleri ise kare veya dikdörtgen şeklinde ifade edilir. 333 etiket olarak iş sağlığı ve güvenliği mevzuatlarına uygun olarak pleksi, dekota, alüminyum gibi dayanıklı malzemelerden ankara iş güvenliği ve uyarı levhaları imalatımız mevcuttur.”

Benzer Haberler

Yeni Haberler