(0312) 394 6 133 (0536) 221 5 333 WHATSAPP

İş Güvenliği Levhaları Niçin Gereklidir?

333 Metal, Leksan Etiket Baskı AnkaraBas Kes Etiketİş Güvenliği Levhaları Niçin Gereklidir?
5 Ocak 2020 Posted by etiket333 Bas Kes Etiket Folyo Kesim

İş güvenliğinin sağlanması ve oluşabilecek kötü olayların önüne geçilmesi adına alınacak her türlü önlem işverenlerin sorumluluğu altındaki durumlardır. İşçiler, iş yerlerindeki çalışma ortamları ya da fiziki etkenlerin sonucunda bazı meslek/sağlık sorunları ile karşılaşabilmektedirler. İş güvenliği levhaları ise olası problem yaratabilecek her türlü durum için kullanılması gereken uyarı işaretleridir. İş güvenliği levhaları niçin gereklidir?

İş Güvenliği Levhaları Hakkında

İş güvenliği levhaları niçin gereklidir? İş güvenliği levhaları ile ortamdaki insanlara tehlike yaratabilecek durumlar hakkında hatırlatmalar ve uyarılar yapılmaktadır. Sürekli olarak görünür yerlerde bulunmaları insanların dikkatini çeker ve bu şekilde tehlike/tehdit içeren unsurlar hakkında uyanık olmalarına yardımcı olurlar. İş güvenliğinin sağlanması hayati bir önem taşımaktadır. İş levhalarının işlevi sadece bu açıdan bile bakıldığında oldukça büyüktür.

İş güvenliği levhaları olmaları gereken yerlerde bulunmadıklarında tehlikeli durumlar karşısında bilgilenmek ya da uyanık olmak zorlaşır. İnsanlar iş güvenliğinin olmadığı ortamlarda hayatlarını kaybedebilir ya da ciddi kazalarla karşılaşabilirler. Kazalar sonucunda bir uzuvlunu kaybeden, ağır yaralanan ve iş yapma işlevi yok olan çok sayıda insan bulunmaktadır. Hayat kalitesini ciddi biçimde etkileyen iş güvenliği önemle üzerinde durulması gereken bir konudur; iş güvenliği levhaları bu konuya iyi bir şekilde katkıda bulunur.

İş Güvenliği Levhalarına Örnekler

İş güvenliği levhaları Ankara için çok sayıda örnek bulunmaktadır. Kullanım alanları saymakla bitmez; her iş güvenliğini ilgilendiren fiziki ortamlarda kullanılabilmektedir. Uygun fiyatlarla hazır olarak satılabildikleri gibi istenilen şekilde dikkat çekiciliği fazla olan biçimde ve tasarımda hazırlattırılabilirler.
İş güvenliği levhalarına bazı örnekler vermek gerekirse;

  • Makine çalışırken temizlik yapmayınız
  • Önce can güvenliği
  • Güvenlik önlemlerini almadan işe başlama
  • Sarkan kravat, geniş paça ve bol etekli önlük giymeyiniz
  • Çalışırken başkasının hayatını tehlikeye atma
  • Yüzük ve bilezik takmak tehlikelidir
  • Kağıt sepetlere yanık halde sigara atmayın
  • Kesme işi yaparken yangın söndürücü bulundur

İş güvenliği levhaları neden gereklidir? Belirtilen tarzdaki uyarı levhaları iş güvenliği levhalardır. Genellikle figürlü ya da büyük yazılarla tasarlanırlar. Ayrıca renkler kesinlikle ilgi çekici olmalıdır. En çok sarı, kırmızı, yeşil ve mavi renkleri kullanılmaktadır. Renklerin tonları ise oldukça canlıdır. Bu yöntemle daha fazla dikkat çekmek ve insanları tehlikelere karşı uyarmak amacı güdülmektedir.

Son Yazılar

Sorularınız
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by