Kat Yerleşim Planı

Kat Yerleşim Planı

Kat yerleşim planı, iş merkezleri ve alışveriş merkezindeki iş yerleri vb. diğer yerlerin krokisini gösteren bir yönlendirme levhasıdır.

Kat yerleşim planı belirli iş yerleri kamu binaları içerisinde yer yön bulmak amaçlı kullanılan levhalar ya da tabelalardır. Kamu binaları ya da iş yerlerinde en önemli şeylerden birisi hızdır bütün işlerin acele olduğu yerlerde yer yön kaybı olabilecek işlerin aksaması açısından yaşanabilecek en kötü durumlardandır. Bu durumların önüne geçmek amacıyla tasarlanan kat yerleşim planları kurumların bölümlerini ve birimlerini gösterirler.

Farklı şekilde üretilebilen kat yerleşim planları kurumların yerleşim düzenine göre farklılık gösterebilmektedir. Kullanılacak yere ve şartlara göre farklı malzemelerden üretilebilen kat yerleşim planları Özellikle hastane gibi kritik işlevleri olan kurumlarda oldukça önemli olan kat yerleşim planları en ziyaretleri en hızlı şekilde yönlendirmelidir.

 

Kat Yerleşim Planı Üretimi Nasıl Yapılır?

Kurumların yapılarına göre tasarlanan kat yerleşim planları tek parça olarak ya da eğer kurumlarda yer değişikliği çok fazla oluyor ise modüler olarak da üretilebilmektedir. Kullanılacak yere ve şartlara göre folyo etiket ya da lazer kesimler ile isimlendirilebilmektedir. Genellikle alüminyum gibi metallerden üretilen kat yerleşim planları oldukça uzun ömürlü olmaktadır. Fiyatı ile karşılaştırıldığında oldukça fazla iş yapan bu planlar her türlü işletmeye fayda sağlamaktadır. Yapıştırmalı ve mıknatıslı olarak da üretilebilen yerleşim planı levhaları duvarlara asılarak ziyaretçileri kolayca yönlendirebilmektedir.

Kat Yerleşim Planının Önemi Nedir?

Bir kuruma girdiğinizde en çabuk şekilde işlerinizi halledip ayrılmak istersiniz ancak bu bazen mümkün olmaz bunun sebebi genellikle dağınık yapıdaki mimari ve kötü şekilde yerleştirmiş olan kat yerleşim planlarıdır. İşlevselliği ile öne çıkan kat yerleşim planlarının konumlandırıldığı alanlar oldukça önemlidir. Ziyaretçilerin hızlıca görebileceği alanlara konumlandırılması gereken kat yerleşim planları aksi takdirde kullanım amacını yitirmiş olacaktır. Aynı şekilde kat yerleşim planları mimari tasarım içinde kaybolacak şekilde tasarlanmamalı ve kendilerini belli etmelidirler yoksa ziyaretçiler için bir dekordan farkı olmayacaktır. Bu yüzden kat yerleşim planının konumu ve tasarımı oldukça önemlidir. Modüler olarak üretilen kat yerleşim planları bu tarz durumlar için ideal çözüm olabilmektedir. Herhangi bir yer değişikliğine doğrudan adapte olabilen kat yerleşim planları yeniden şekillendirilebilir ve değişen birimlerin yerlerini doğru şekilde yeniden yönlendirebilir.