Kokusuz Dijital Baskı

Kokusuz Dijital Baskı

Kokusuz dijital baskı teknikleri olan latex baskı, uv baskı ile su bazlı,çevreci boyalar kullanarak sağlıklı bir iç ve dış mekan baskı deneyimi yaşatıyoruz. Kokusuz Dijital Baskı tekniklerinin gelişim göstermesi ile beraber artık firmaların büyük bir kısmı yalnızca onlara sunulmakta olan klasik tarzdaki baskı yöntemleri arasından seçimlerini yapmıyorlar. Bununla beraber firmaların büyük bir kısmının artık istemiş olduğu şey kaliteli ancak mümkün olduğu kadar hızlı baskıların gerçekleştirilmesi. Onların bu isteklerini karşılayacak olan baskı türü ise dijital baskıdır. Dijital baskı çalışmaları aynı diğer baskı türlerinde olduğu gibi ilk çıktığı dönemlerde çok fazla ön plana çıkmıyordu. Ancak ilerleyen dönemlerde dijital baskı konusunda da birbirinden farklı çalışmalar yapılmaya başlandı. Kokusuz dijital baskı tekniği de ortaya çıktığı ilk günden bu yana firmaların büyük bir kısmının sıklıkla tercih ettiği baskı yöntemlerinden bir tanesi olarak ön plana çıktı.

Kokusuz Dijital Baskı Neden Tercih Edilir?

Baskı çalışmaları söz konusu olduğu zaman pek çok kişinin aklına gelen şey, baskı merkezlerinde var olan oldukça ağır kokular oluyor. Çünkü bu merkezlere girecek olan insanlar daha kapıdan ilk girişlerinde bu kokuyu yoğun bir şekilde hissedebiliyor. Üstelik bu koku çoğu zaman işlemlerin yapıldığı alanlarda kokuyu uzun süreler boyunca hissetmek de mümkün olabiliyor. Birçok kişi de bu kokudan rahatsız olduğu için ne tarzda çalışmalar yapılması gerektiği ile alakalı net bir bilgiye sahip olamıyorlar. Kokusuz dijital baskı tekniği ise ağır kokular ile karşı karşıya kalmak istemeyenlerin tercih ettikleri dijital baskı türü olarak biliniyor. Klasik tarzdaki dijital baskı tekniklerinde kullanılmakta olan solvent boyaların kokuları bilindiği üzere oldukça ağır kokuya sahiptir.

Günümüzde solvent maddesi altında 2000’den fazla kimyasal bulunuyor. Ağır kokulara sahip olmasından ötürü uzun süre bu kokuya maruz kalınması durumunda ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınabilir. Bu konuda yaşanabilecek olan sorunları bilen baskı merkezleri de şimdilerde ağırlıklı olarak dijital baskı çalışmalarını yapmak istiyor. Oksijen oranı bakımından yüksek olacak solvent ile yapılacak dijital baskı işlemleri sırasında ağır kokuların ortaya çıkması gibi bir sorun da oluşmayacaktır. Bu solvent çeşidinde koku ortaya çıkmayacak sadece belirlenmiş olan reaksiyon kendini gösterecektir.

Son dönemlerin gözde uv baskı tekniklerinden bir tanesi olan latex baskı tekniğinin uygulanması aynı klasik dijital baskı tekniğinde olduğu gibidir. Yani firmalar nasıl ki dijital baskı tekniğini kullanırken öncelikli olarak grafik tasarım işlemlerinin çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. Firmalar hangi amaç ile kullandıkları fark etmeden dijital baskı ile alakalı akıllarında yer etmekte olan soruların tamamına doğru şekilde cevaplar bulmalıdır. Konusunda deneyimli kişiler ile yapılacak çalışmalar sırasında grafik tasarım işlemleri tam anlamıyla eksiksiz şekilde yerine getirilecektir. Çünkü bu kişiler firmaların hangi konularda eksiklikleri olduğunu belirleyecek ve daha sonrasında doğru adımları atarak kokusuz dijital baskı ile tam olarak istenilen sonuçları ortaya koymuş olacaktır.

Benzer Haberler

Yeni Haberler