Kulak Korunma Levhaları

Kulak Korunma Levhaları

“Kulak Korunma Levhaları imalatını 333 Etiket iş sağlığı ve güvenliliği mevzuatlarına uygun olarak dayanıklı ve kaliteli olarak üretmektedir. Gürültü kelime anlamı olarak rahatsız edici derecede olan istenmeyen yüksek desibelde ses frekansı anlamına gelir. Sesler havada titreşim yoluyla iletilir. Ve iletim hızı bayağı yüksektir. İletilirken de ses şiddeti belirli bir mesafe sonrasında azalmaktadır. Gürültü diye tabir ettiğimiz bu istenmeyen yüksek desibel sesler, kulak sağlığı için ciddi bir tehdittir. Ve bunun sonucunda kişide sürekli işitme kaybına yol açabilir. Gürültünün kontrol altına alınması, gürültü yapan kaynak kişi veya firmaların sorumluluğundadır ve yapılması mecburidir.

Kulak Korunma Levhaları Niçin Kullanılmalıdır?

Gürültü, fiziksel olmasa da bir çevre kirliliği olarak düşünülebilir. Gürültünün tarihi 1950 li yıllara uzanmaktadır. Sesin oluşması için 2 etmen vardır. Birisi frekans diğeri de ses şiddetidir. Bu ses şiddeti, kulak zarına gelen basınçla ilgilidir, bu basınç mekaniktir ve desibel (db) ile ölçülmektedir. Kulağımızın algılayabildiği frekans : 0-140 dB arasıdır. Frekans, saniyedeki ses titreşimi adeti olarak tanımlanabilir. İnsan kulağı 20-20.000 Hertz arasındaki titreşimleri algılayabilmektedir. 20 ve altı titreşimdeki sesler infrasonik seslerdir. 20 ve üzeri sesler ise ultrasonik sesler olarak tanımlanır. İnsan kulağı tarafından algılanan bu sesler kişi de bağ ağrısına, mide bulantısı, halsizlik ve rahatsızlık yaratır. Kulak korunma levhaları, daima gürültülü ortamda bulunan işçilerin, iş verenlerin ve orda bulunan insanların kulak tıkacı veya kulaklık takmalarını zorunlu kılmak için kullanılan uyarı ve ikaz levhalarıdır. Dünya sağlık örgütü, gürültü kirliliğini insanların duyu sağlığı açısından risk olarak tanımlamıştır. Bu riskler işitme kaybı, işitme sağlığının tehlike altına girmesi, fiziksel etkiler (yüksek tansiyon, kalp hastalıkları riski, stres) olarak tanımlanabilir. Gürültünün kontrol altında tutulabilmesi için, gürültünün kaynağı, ulaştırıldığı çevre (binanın iç ve dış ortamları) ve bundan etkilenebilecek canlıların kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun için de disiplinli bir çalışma gerektirmektedir. Konunun hukuki, sosyal ve ekonomik de sorumlulukları bulunmaktadır.

Kulak Korunma Levhalarının Kullanım Yerleri Nelerdir?

İş yerlerinde kulağın korunması sağlık ve güvenlik açısından ciddi bir sorumluluktur. Sağlık ve güvenlik konusunda bilgi veren uyarı ikaz levhaları, insanlara kulak tıkacı ve kulaklık kullanmaları konusunda talimatlarda bulunarak iş sağlığı ve güvenliğinin gerekliliklerini sağlamaktadır. Güvenlik kurallarının ilk maddesi ve amacı şudur: “Bu Yönetmeliğin amacı, iş yerlerinde kullanılacak güvenlik ve sağlık işaretlerinin uygulanması ile ilgili kuralları belirlemektir.” Bu madde iş sağlığı ve güvenliliğinin temel amacını bildirmektedir. İş sağlığı ve güvenliği söz konusu olunca özellikle inşaat sahaları, sanayi, tekstil ve ağır işlerde çalışan makinelerde kullanılan endüstriyel alanlarda güvenlik en yüksek derecede olmalıdır. Aksi halde devamlı işitme bozukluğu gibi ciddi sorunlar önüne geçilemiyecektir. Bunun farkında olan 333 Etiket firması iş sağlığı ve güvenliği mevzuatlarına uygun şekilde çeşitli ölçü ve malzemelerle uyarı ve ikaz levhaları ürünleri imalatını kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir.

Kulak Korunma Levhaları Çeşitleri Nelerdir?

Başlıca uv baskı ile üretilen isg ürünleri olarak , uyarı ve ikaz levhaları ve etiketleri, yasaklayıcı levhalar, elektrik panosu levhaları, acil çıkış levhası, fabrika giriş güvenlik levhası, iç mekan yönlendirme levhası, yangın söndürme işaret ve levhası, tıbbi atık levhası gibi çeşitlerde isg levhaları üretimimiz mevcuttur. Bu levhaların kullanılmasının ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu levhaların imalatını kaliteden ödün vermeden kendi imalathanemizde kaliteli ve uzun ömürlü olarak gerçekleştirmekteyiz. Kulak Koruyucu Tak Levhası, Kulak Koruyucusuz Çalışma, Kulak Tıkacını Kullan Levhası, Kulak Tıkaçsız Çalışma Levhası ana en çok tercih edilen ürünlerdendir. Dikkat Gürültülü Alan Kulaklık Kullan Levhası, Dikkat Gürültülü Alan Kulak Tıkacını Kullan Levhası, Dikkat Gürültülü Alan Kulaklık Tak Levhası, Gürültülü Alan Zemin İşaretleri Etiketi, Kulak Koruyucusuz Çalışma Levhası, Dikkat Dur Kontrol Et Geç levhası da tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.”

Benzer Haberler

Yeni Haberler