Lazer Kazıma Nedir ve Lazer Kasıma Nasıl Çalışır?

Lazer Kazıma Nasıl Yapılır Lazer Kasıma Nasıl Çalışır? Lazer kazıma, genel olarak ürünlerin kişiselleştirilmesi için tercih edilen bir yöntemdir. Sizler de lazer kazıma ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Lazer Kazıma Nedir ve Lazer Kasıma Nasıl Çalışır?
Lazer Kazıma Nasıl Yapılır Lazer Kasıma Nasıl Çalışır?

Lazer Kazıma nedir? Lazer kazıma nasıl çalışır? Lazer kazıma, genel olarak ürünlerin kişiselleştirilmesi için tercih edilen bir yöntemdir. Sizler de lazer kazıma ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Lazer Kazıma Nedir?

Son dönemlerin en çok tercih edilen markalama tekniklerinden biri olan lazer kazıma ürünlerin özel olarak tasarlanmasını sağlar. Ürünlere kişisel bir dokunuş kazandırırken aynı zamanda pek çok farklı malzeme üzerine de uygulanarak her sektör için büyük bir avantaj sunmaktadır.

Lazer kazımada Isınan malzemenin rengi değişerek farklı bir kontrast oluşturmaktadır. Genel olarak malzemenin bu noktadan buharlaştığını da söyleyebiliriz. Lazer kazıma işlemi sonrasında ortaya çıkan sonuç aşınmalara karşı da oldukça dayanıklıdır. Uzun süreli kullanım için en ideal sistem olarak lazer kazıma sistemleri tercih edilmektedir.

Lazer Kazıma Sistemi Nasıl Kullanılır?

Lazer kazıma sistemlerine en yakın sistemin yazıcı sistemleri olduğunu söylemek mümkündür. Tıpkı yazı sistemlerinde olduğu gibi gönderilen görsel sisteme kaydedilerek buradan lazer ışınlarının güçlü bir şekilde çalışması ile ürünün üzerine işlenmektedir.

Lazer kazıma sistemini kullanabilmek için elinizde özel grafik programları ile hazırlanmış olan gravür planının olması gerekmektedir. Ardından hazırlamış olduğunuz grafiği lazer kazıma makinesine göndermek için yazıcının sürücü kısmını tercih etmeniz yeterli olacaktır. Sadece tek bir onay tuşuna tıklayarak lazer kazıma sisteminin devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Yazdırma işlemini onayladıktan sonra anında seçmiş olduğunuz malzeme üzerine gönderdiğiniz görsel kazınmaya başlayacaktır. Bu noktada şunu belirtmekte yarar vardır. Her lazer kazıma işlemi standart belirli bir süreye sahip değildir. Kullandığınız malzeme ve lazer kazıma sistemine gönderdiğiniz görselin ve grafiğin büyüklüğü ve karışıklığı da yine ankara lazer kazıma işleminin süresini etkileyebilecek etkiler arasında yer almaktadır.

Lazer Kazıma Sistem Çeşitleri

Piyasada bulabileceğiniz iki farklı lazer kazıma sistemi bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir;

-Raster lazer kazıma sistemi

-Vektör lazer kazıma sistemi

Raster Lazer Kazıma Sistemi

Genel olarak lazer kazıma için tercih edilen en standart sistem olarak tanımlanabilmektedir. Raster lazer kazıma sistemi içerisinde piksellerden oluşan grafikler, çizgiler, noktalar standart bir işlem olarak kazınmaktadır.

Vektör Lazer Kazıma Sistemi

Bir diğer lazer kazıma sistemi olan vektör sistemi oldukça hızlı çalışmaktadır. Hazırlamış olduğunuz grafikler vektörde çizilen ve aynı anda kazınması gereken eğrilerin ve çizgilerin lazerle çizilmesini sağlamaktadır. Vektör lazer kazıma sistemine ise kertme lazer kazıma sistemi de denilmektedir.

Hangi lazer sistemini tercih edeceğinizi bilmiyorsanız bu noktada hangi grafik çeşitlerini baskıya aldığınızı kontrol etmeniz avantajlı olacaktır. Eğer hazırlamış olduğunuz grafiklerde yoğunluklu olarak içi dolu harfler, resimler ve bunlara benzer görseller bulunuyor ise tercihinizi raster lazer kazıma sisteminden yana kullanabilirsiniz.

Ancak hazırlamış olduğunuz görsellerde genelde sadece ince çizgiler buluyor ise her zaman sizin için vektör lazer kazıma sistemi daha da avantajlı olacaktır. Vektör lazer kazıma sistemi diğerine oranla biraz daha hızlı bir şekilde kazıma yapabilmektedir.

Lazer Kazıma Sistemi Kullanmanızın Avantajları Nelerdir?

Lazer kazıma sistemini kullanmanın pek çok avantajı bunmaktadır. Lazer kazıma sisteminin en sık kullanıldığı uygulama alanları ise;

-Promosyon ürünleri

-Tabelalar

-Metal Etiket

-Ödüller

-Plaket ve kupalar

-El sanatı ürünleri

-Hediyelik eşyalar

-Kaşeler

-Kağıtlarda son işlem için lazer kazıma sistemleri tercih edilebilmektedir.

Lazer Kazıma Sistemin Sunmuş Olduğu Avantajlar

-Ahşaplar başta olmak üzere tercih edilen lazer kazıma sistemleri cam, tekstil, karton, MDF, folyo çeşitleri ve metaller için de tercih edilerek kullanılabilmektedir.

-Oldukça geniş bir uygulama alanına sahip olması ve hemen her yapıya sahip olan ürünler üzerine uzun süre kalıcı baskı yapabilmesi her zaman lazer kazıma sistemlerini avantajlı yapmaktadır.

-Temassız bir şekilde işleme yapılabilme avantajı sunması da lazer kazıma sistemlerinin sunmuş olduğu avantajlar içerisinde yer almaktadır.

-Lazer kazıma sistemlerinde sadece makinenin içerisine ürünü yerleştirerek bilgisayarınızdan yazıcıya onay tuşu ile grafiği anında gönderebilirsiniz.

-Lazer kazıma için dışarıdan herhangi bir şekilde temas ederek ürünü yönlendirmenize gerek yoktur. Sadece sistem içerisine sabitlemiş olduğunuzdan emin olmanız grafiğin kaymadan ürüne kazınması için yeterli olacaktır.

-Lazer kazıma sistemlerini kullanırken sadece toz çıkacaktır. Bunun için de alanın havalanmasını sağlayarak kolaylıkla tozun alandan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

-Lazer kazıma sistemleri hem zamandan hem de ekonomik olarak büyük tasarruflar sunmaktadır.

-Temassız bir şekilde ürünlerin işlenmesini sağladığı için de herhangi bir şekilde kesici veya delici bir ek masrafa da ihtiyaç duymazsınız. Çünkü sistem sadece lazer ışınlarının hızlı bir şekilde çalışması ile kazıma ve işleme işlemi gerçekleştirmektedir.

-Lazer kazıma sistemleri en ince grafikleri ve motifleri bile sorunsuz bir şekilde ürüne kazınmasını sağlamaktadır. Bunun için de en karmaşık ve zor motifler bile kısa sürede istenilen malzeme üzerine kazınabilmektedir.

-Uzun süre kazınan markaların ve motiflerin bozulmaması işletmeler için de büyük bir tasarruf sunmaktadır. Bireysel olarak tasarımların yapıldığı lazer kazıma sistemlerinde uv baskı gibi seri üretimler de yapılabilmektedir.