Lazer Kesim’in Tarihi

Lazer Kesim’in Tarihi

Lazer Kesim Tarihi

Lazer kesim tarihi söz konusu olduğunda lazer kesim birçok endüstride, üretim tesislerinde, eczacılıkta ve hatta sanat eseri üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde yaygın kullanımlara kıyasla lazer kesim, diğer yöntemlere kıyasla daha yeni bir teknolojidir.

Artık alıştığımız lazer teknolojileri, birden fazla fazla işlemi gerçekleştiren sistemlerdir. Örneğin; aynı makine, hem lazer hem de lazer kazıma yapabilmektedir.

 

Lazer kesim tarihi hakkında bilgi edinmek için hemen sayfamıza göz atın. Lazer kesim ihtiyaçlarınız için 333 Etiket ile iletişime geçin!

İlk Lazer Kesim Teknolojisi

İlk gerçek lazerler 1960 yıllarında kullanılmaktaydı. Ancak o zamanlar çok kullanımı vardı. Ayrıca yine piyasaya sürülen bu teknolojinin kullanışlı sistemlerde çalışmaya hazır hale gelmesi biraz zaman almıştır.

Bununla birlikte, lazer ışınlarının yetenekleri ve olanakları açıktı. Yalnızca bir dalga boyunda yoğun, dar ışık huzmesi sağlamaya yeteneği, düzinelerce endüstri için potansiyel kullanımlara sahip olduğu anlamına gelmektedir.

Lazer ışını ile ilgili yeni bilimsel keşifler bilim camiasında ve toplumda kafa karışıklığına neden olmuştur. Bunun sebebi, insanlar bu yeni teknolojinin ne kadar gelişmiş olacağını tahmin edememeleridir. Lazerlerdeki gelişmeler genellikle ulusal gazetelerde yer almıştır.

Lazer Çeşitleri

Birçok söylentiye ve bilimsel gerçeğe rağmen, Laser Beam gerçek popülerliğini Star Wars film serisinde bulmuştur. Lazer ışınının günlük hayatta kullanımı 1960’lı yıllardan sonra yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır. 

Lazer kesim, çeşitli tiplerde icat edilen en eski lazer ışını işlemidir. Karbondioksit karışımı kullanılarak gaz lazer kesim  tarihi, ilk olarak 1964 yılında New Jersey’deki Bell Laboratories’de elektrik mühendisi Kumar Patel tarafından icat edilmiştir. Aynı yıl, J. E. Geusic adlı başka bir mühendis, Bell Laboratuvarlarında lazer markalama yöntemini geliştirmiştir.

Lazer Kesim Tarihi İlk Uygulamalar

1960’larda lazer kesim teknolojisinin avantajları kesin ölerek gösterilmeye başlanmıştır. Bu sayede endüstri tarafından birçok uygulama için benimsenmesi uzun sürmedi. 1965’te elmas madenlerinde kesme ve delme gibi benzer işlem kullanılmıştır. Ayrıca 1967’de lazer kesim İngilizler tarafında daha yaygın olarak tanıtılmaya başlanmıştır.

Western Electric, hızla lazer kesim uygulaması yapmaktaydı. 1970’lerdeki bu süreç, havacılık ve uzay endüstrisine giriyordu. Ayrıca 1970’lerin başında, metal de dahil olmak üzere çeşitli malzemeleri kesmek için lazer kazıma kullanılmıştır.

1980’lerde, dünya çapında çeşitli endüstrilerde toplam değeri 7,5 milyar dolar olan 20000 ticari lazer kesim makinesi kuruldu. Profesör Bill Steen, Lazer Malzeme işleme adlı kitabında, yeni bir endüstriyel devrime girdiğimizi yazdı. Önümüzdeki yıllarda lazer tabanlı teknolojinin sürekli gelişimini görmemiz muhtemeldir. Bu gelişimin nasıl sonuçlanacağını düşünmek hem endişe, hem de heyecan vericidir.

Karbodioksit lazer bazlı kesim, günümüzde en popüler yöntemlerden biridir. Bununla birlikte, en son fiber lazer işleme teknolojisi yalnıza 2008 yılına kadar metal etiket ürününe uzanmaktadır. Bugün lazer teknolojisinin yeni ve etkili bir yöntemi olarak görülmektedir. Ayrıca lazer kesim,  dünya çapındaki şirketler tarafından giderek lazer kesim daha fazla benimsenmektedir. 

Günümüzde Lazer Kesim

Günümüzde lazer kesim; elektronik, yarı iletken, otomotiv ve tıp endüstrileri dahil olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır. Ayrıca bu sektörlerde oldukça kullanışlı ve istikrarlı süreçlerden biri haline gelmiştir. Lazer teknolojisi, kesintisiz işlerde giderek daha yaygın hale gelmektedir. Ayrıca ülke genelinde çalışan kasalardan telefon şebekelerine kadar UV Baskı her şeyde kullanılmaktadır.

, , , , , , , , , , , ,

Benzer Haberler

Yeni Haberler