Lazer Kesim’in Tarihi

Lazer Kesim’in Tarihi. Lazer kesim birçok endüstride, üretim tesislerinde, eczacılıkta ve hatta sanat eseri üretiminde yaygın olarak kullanılan bir  kesim tekniğidir. Bu şekilde yaygın kullanımlara kıyasla lazer kesim diğer yöntemlere göre nispeten yeni bir teknolojidir.

İlk lazer kesim teknolojisi

Artık alıştığımız lazer teknolojileri birden fazla işlemi gerçekleştirebilen sistemlerdir. Örneğin aynı makine hem lazer kesim hem de lazer kazıma yapabilir.

İlk gerçek çalışan lazerler 1960’lara dayanıyordu, ancak o zamanlar çok az kullanımı vardı ve yeni piyasaya sürülen bu teknolojinin kullanışlı sistemlerde çalışmaya hazır hale gelmesi biraz zaman aldı.

Bununla birlikte, lazer ışınının yetenekleri ve olanakları açıktı. Yalnızca bir dalga boyunda yoğun, dar bir ışık huzmesi sağlama yeteneği, düzinelerce endüstri için potansiyel kullanımlara sahip olduğu anlamına gelir.

Lazer ışını ile ilgili yeni bilimsel keşifler bilim camiasında ve toplumda kafa karışıklığına neden oldu ve insanlar bu yeni teknolojinin ne kadar gelişmiş olacağını tahmin edemediler. Lazerlerdeki gelişmeler genellikle ulusal gazetelerde yer aldı.

Lazer Çeşitleri

Birçok söylentiye ve bilimsel gerçeğe rağmen, Laser Beam gerçek popülerliğini Star Wars film serisinde buldu. Lazer ışınının günlük hayatta kullanımı 1960’lı yıllardan sonra yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır.

Lazer kesim, çeşitli tiplerde icat edilen en eski lazer ışını işlemidir. Karbondioksit karışımı kullanılarak gaz lazer kesimi ilk olarak 1964 yılında New Jersey’deki Bell Laboratories’de elektrik mühendisi Kumar Patel tarafından icat edildi. Aynı yıl, J. E. Geusic adlı başka bir mühendis, Bell Laboratuarlarında lazer markalama yöntemini geliştirdi.

Lazer kesimde ilk uygulamalar

1960’larda lazer kesim teknolojisinin avantajlarının kesin olarak gösterilmesinden sonra, onlarca endüstri tarafından birçok uygulama için benimsenmesi uzun sürmedi. 1965’te elmas madenlerinde kesme ve delme gibi iki benzer işlem kullanıldı ve 1967’de lazer kesim İngilizler tarafından daha yaygın olarak tanıtıldı.

Western Electric hızla lazer kesim makineleri üretiyordu ve 1970’lerde süreç havacılık ve uzay endüstrisine giriyordu.

Ayrıca, 1970’lerin başında, metal de dahil olmak üzere çeşitli malzemeleri kesmek için lazer kazıma kullanıldı.

1980’lerde, dünya çapında çeşitli endüstrilerde toplam değeri 7,5 milyar dolar olan 20.000 ticari lazer kesim makinesi kuruldu. Profesör Bill Steen, Lazer Malzeme İşleme adlı kitabında, lazerin icadından bu yana yeni bir endüstriyel devrime girdiğimizi yazdı. Önümüzdeki yıllarda lazer tabanlı teknolojinin sürekli gelişimini görmemiz muhtemeldir. Bu gelişimin nasıl sonuçlanabileceğini düşünmek hem endişe, hem de heyecan vericidir.

Karbondioksit lazer bazlı kesim, günümüzde en popüler kesim yöntemlerinden biridir. Bununla birlikte, en son fiber lazer işleme teknolojisi yalnızca 2008 yılına kadar metal etiket ürünü uzanmaktadır. Bugün lazer teknolojisinin yeni ve etkili bir yöntemi olarak görülüyor ve dünya çapındaki şirketler tarafından giderek lazer kesim daha fazla benimseniyor.

Lazer kesim bugün

Günümüzde lazer kesim, elektronik, yarı iletken, otomotiv ve tıp endüstrileri dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki endüstrilerde kullanılan en kullanışlı ve istikrarlı süreçlerden biri haline geldi. Lazer teknolojisi, kesintisiz işlerde giderek daha yaygın hale geliyor ve ülke genelinde çalışan kasalardan telefon şebekelerine kadar uv baskı her şeyde kullanılıyor.