Metal Makine etiketi verildiği isimden de anlaşılacağı gibi otomotiv,kimya sanayi,elektronik makine,beyaz eşya ve küçük ev aletleri gibi birçok alanda ve sektörde makinelerin üzerinde kullanılmak adına üretilmiştir. Kullanılan bu makine etiketleri kişilere uyulması gereken kurallar,gerekli yönergeler,takip edilecek adımlar ve kullanım talimatı gibi bilgiler vermeyi hedefler. Bu sayede karşılaşılabilecek olumsuz durumların azaltılması ve engellenmesi sağlanmış olur. Makine etiketlerinde kişilere bilgi ve talimat verilmesinin yanı sıra makinenin seri numarası,model numarası gibi makineyi tanımlayan bilgilerde yer almaktadır. Bu doğrultuda tamir,bakım ve onarımını yapmakta daha kolay bir hale gelir. Makine etiketlerine ev ortamımızda sıklıkla rastlamamız mümkündür. Kullandığımız buzdolabı,bulaşık ve çamaşır makineleri,elektrik süpürgelerinde de bu etiketler kullanılmakta.

Metal Makine Etiketi Nerelerde Kullanılmaktadır?

Makine etiketi, özellikle çok fazla makinenin ve bu makineleri kullanacak operatörlerin aynı alanda olması gereken ortamlarda daha çok kullanılmaktadır. Fabrika makineleri ve üretim bantları uygulanan vardiya sistemleri nedeniyle sürekli farklı kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu etiketler sayesinde gelen her kullanıcı makine hakkındaki kullanım talimatı,uyulması gereken kurallar gibi tüm bilgilere oradan ulaşmış olur. Makine etiketi kullanılan makinenin ön ve arka yüzünde bulunabilir. Bu etiketlerin görünür bir yerde olması oluşabilecek sorunların en aza indirilmesini ve her hangi bir sorunla karşılaşan kişileri tamir sırasında yönlendirme özelliğine de sahiptir. Sadece kullanıcısını değil tamir,temizlik ve düzenli bakımlarını yapacak kişilere de kolaylık sağlamaktadır. Bu etiketler ağır sanayi ortamı şartlarına dayanacak sağlam malzemeler kullanılarak üretilmeli ve makine üzerinde kolay görülür bir yerde olmasına çok dikkat edilmelidir.

Makine nedir?

Makineler, herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek bu doğrultuda belirli bir etki yaratabilmek adına oluşturulan düzenekler bütünüdür. Genelde çarklar,dişliler ve bu türde mekanik parçalardan oluşurlar. Fakat herhangi bir mekanik parçayı içinde bulundurmayan elektronik cihazlara da makine denmektedir. Makineler çok basit düzenekler kullanılarak tasarlanabileceği gibi otomobil,sanayi makineleri ve bu tarzda çok karmaşık yapılarda da üretilmektedirler. Makinelerin kullanım amacı insan ve hayvan güçlerinde oluşan yükü hafifletmek ve onların yerini almaktır. Basit düzenekte kurulmuş makineleri kullanmak için çok fazla bir bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Fakat karmaşık bir düzenekle kurulan makineler hakkında kullanıcıların bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu aşamada makine etiketi kullanımı kişilerin bilgi sahibi olmasını ve güvenliğini sağlamaktadır.

Metal Makine Etiketi Seçimi ve İmalat Aşaması

Geçmişte firmalar bu makine etiketi yaptırırken karşılarına standart etiket tipleri çıkmaktaydı. Bu etiketler doğru malzemeler seçilerek üretilmediği için makineler üzerinden düşmekte ve çabuk yıpranma nedeni ile sorunlar yaşanmaktaydı. Kullanıcı firmalar bu sebeple sıklıkla kontroller yapıp gerekli durumlarda etiketleri yenilemek durumunda kalıyorlardı. Bu durum firmalara zaman kaybı ve ekstra bir masraf olarak geri dönmektedir. Günümüzde her geçen gün gelişim göstermekte olan teknolojik şartlar ve malzeme çeşitliliği sayesinde artık firmalar müşteri talepleri doğrultusunda makine etiketi çeşitliliğini geliştirmektedir. Makine sanayi son derece karmaşık ve zorlu bir yapıya sahiptir. Bu alanda kullanılacak olan makine etiketinin kimyasal maddelere maruz kalmaya ve her türlü zorlu şartlara dayanıklı olması gerekmektedir. Makine etiketi baskısı yapılacak malzeme seçilirken tüm bu şartlar göz önüne alınarak doğru kararlar verilmelidir. Bu durum makine kullanıcılarının kişisel güvenlikleri açısından büyük önem taşımakla birlikte dikkatsiz davranmalar sonucu istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

Makine etiketi imal edilirken ilk olarak dikkat edilmesi gereken şeylerden biri etiketin boyutudur. Etiket boyutu çok büyük veya çok küçük olmamalıdır. Makine genelde ön veya yan kısmında görünebilecek ve dikkatten kaçmayacak boyutta olması çok önemlidir. Tasarım aşamasında metal etiket yazılan yazıların doğru ve okunabilir olmasına dikkat edilmektedir. Makine etiketleri genelde siyah veya gri zemin üzerine basılırlar. Siyah zemin tercih edilmesinin nedeni görünürlük ve okuma kolaylığı sağlamasıdır. Makine etiketlerinde genel olarak renk kullanılmamaktadır. Bunun nedeni ise kargaşa oluşumunu önlemek ve bu bilgilerin kolay görünümünü sağlamaktır. Bu etiketlerde renk kullanımı az olması ile birlikte istek doğrultusunda firmaların logo kısımları renklendirilir. Üretilen etiketlerin puntolama,vidalama ve çift taraflı bantlar kullanılarak makineye montaj işlemi gerçekleştirilir. Montaj işleminin düzgün yapıldığı ve sağlamlığı kontrol edilmelidir.