Şantiye Uyarı Levhaları

Şantiye Uyarı Levhaları

“Şantiye Uyarı Levhaları, şantiyede çalışan işçilerin işe başlamadan önce can ve mal güvenliklerinin sağlaması, oluşacak iş kazalarının önüne geçmesi, şantiyeyi ziyaret edecek kişilerin de bu konuda bilgilendirilmesi amacıyla üretilen uyarı ve ikaz levhalarıdır. Şantiyeler, oldukça geniş bir alanda var olan inşaat alanlarıdır. İnşaat alanları geçmiş dönemlerden itibaren çok fazla dikkatli olunması gereken alanlar arasında kendine yer buluyor. Çünkü yapılacak olan en ufak bir yanlışlık sonrasında oldukça ciddi iş kazaları ortaya çıkabiliyor. Bunların olmasının engellenmesi adına ise şantiye uyarı levhaları kullanımı oldukça ciddi oranlarda artış göstermeye başlıyor. Çünkü bu uyarı levhaları ile beraber insanlar şantiye alanlarına girecekleri zaman nerelere girip nerelere girmemeleri gerektiği ve bu alanlara girişleri esnasında kendilerine verilecek olan güvenlik gereçlerini kullanmaları gerektiği ile alakalı bilgileri net olarak elde etmiş oluyorlar.

Şantiye Uyarı Levhaları Firması Size Nasıl Yardımcı Olur?

Geçmiş dönemlere bakıldığı zaman şantiye uyarı levhaları konusunda işletmelere sunulmakta olan seçenekler son derece azdı. Böyle olunca da ne kadar dikkat edilmiş olursa olsun fark etmez çıkan sonuçlar gerek inşaatta çalışanlarını gerekse inşaata giren kişileri düşünülenden çok daha ciddi şekilde etkileyebiliyor. Bunların olmasının engellenmesi adına ise iş güvenliği konusunda kanunlar çerçevesinde oldukça etkili sonuçlar ortaya koyulabiliyor. Tabi ki firmaların da bu aşamada dikkat etmeleri gereken bazı ayrıntılar bulunuyor. Bu ayrıntıların başında ise şantiyelerde kullanılacak olan uyarı levhalarının seçimi geliyor. Daha öncesinde hazırlanmakta olan şantiye uyarı levhalarına bakıldığı zaman da görülebileceği üzere levhalar istenilen etkiyi ortaya koyma bakımından sınıfta kalıyordu. Böyle olunca da inşaat alanlarında sağlanmak istenilen güvenlik ne kadar istenmiş olursa olsun fark etmez, üst düzeylerde olamıyordu. Şimdilerde ise artık şantiye uyarı levhaları konusunda yapılmakta olan çalışmalar neticesinde ortaya birbirinden farklı modellerde çalışmalar çıkartılabiliyor. Firmaların yapmakta oldukları araştırmaların sonrasında da görebileceği üzere artık birçok farklı çeşitte uyarı levhaları bulunuyor. Başta bulunulan alana kimlerin girip çıkacağı olmak üzere gerekli olan her türlü konu ile alakalı uyarı işlemleri için birbirinden farklı tabela modelleri işletmelerin kullanımına sunulmuş durumda. Dolayısıyla firmaların bu aşamada yapacakları en önemli şeylerden bir tanesi, ne tarzda bir tabela seçmeleri gerektiğini net olarak bilmeleridir. Çünkü bu sayede yapılacak olan çalışmalar ile beraber şantiyeler için kullanılacak olan uyarı levhaları istenilen sonuçları beraberinde getirmiş oluyor.

Şantiye Uyarı Levhası İmalatı Nasıl Yapılır?

Şantiye uyarı levhası için belirlenen ölçülere göre grafik tasarım yapılır ve sonra imalat aşamasına geçilir. Şantiye uyarı ikaz levhası imalatı için pvc, dekota, alüminyum sac malzeme cnc de veya lazerle kesilir. Hazırlanan levha üzerine uv baskı makinesi ile yapılan tasarım basılır. Metal uyarı levhalarında asit indirme, serigrafi tekniğiyle baskı da mevcuttur. Hazırlanmakta olan şantiye uyarı levhaları için tercih edilecek olan boyutlar, levhaların kullanılacağı alana bağlı olarak değişim gösteriyor. Özellikle büyük alanlar için tercih edilecek olan uyarı levhalarının boyutlarının büyük olması önemlidir. Aksi durumda hazırlanacak olan tabela uzaktan arzu edildiği gibi net bir şekilde görülmeyecek, böyle olunca da istenilen etki elde edilemiyor olacaktır. Ayrıca hazırlanacak olan uyarı levhalarında tasarım ve renk seçimi de yine önemli olan detaylar arasında kendine yer buluyor. Göz alıcı ancak bakanları yormayacak renklerin üzerine koyulacak olan detaylar sayesinde hazırlanacak tabelalar şantiyelerin istenilen yerlerinde kullanılacak ve böylece yüksek güvenliğin elde edilmesi ile alakalı büyük bir adım atılmış olacaktır. Şantiye içerisinde dikkat edilmesi gerekenler ya da giyilmesi gereken kıyafetler de yine şantiye uyarı levhaları içinde bulunmaktadır. Şimdilerde farklı şekillerde hazırlanmakta olan bu levhaların tek amacı şantiyelerin dikkatlice korunmasını sağlamaktır. Dolayısıyla bu aşamada şantiyeler için seçilecek olan uyarı levhalarının mutlaka dikkat çekecek şekilde özel olarak hazırlanması gerekmektedir. Bu konuda deneyimli olan kişiler, çok kısa bir süre içinde yapılacak olan çalışmalar ile beraber uyarı levhalarını basacaktır. Bu uyarı levhalarının basımından sonra ise artık gerek şantiyelerin girişleri gerekse iç kısımlarındaki alanlarda istenmiş olan güvenlik çalışmaları yerine getirilmiş olacak ve insanlar da böylece şantiye alanında olması gerektikleri şekilde yer almış olacaktır.

Benzer Haberler

Yeni Haberler