Solvent Baskı

Solvent Baskı

Solvent baskı, dış mekanlarda kullanılan, solvent esaslı, uçucu ve insan sağlığına zararlı bileşikleri içeren boyalarla yapılan ekonomik ve hızlı baskı türüdür.

Solvent baskı genellikle dış mekanlarda kullanılan bir baskı türüdür. Plastik malzemeler ve billboard kağıtları ile kullanılmaktadır. Solvent esasen bir boya çözücüdür ve boyaların ya da pigmentlerin kurumasını önler. Solvent baskı plastik üstüne işlendiğinde solvent plastiği eritir, kuruduğunda ise boya ya da pigmetler plastiğin üzerine kalıcı olarak yerleşimiş olur.

İnsan sağlığına zararlı olmasından çok kötü bir koku yaymasından dolayı solvent baskı iç mekanlarda kullanılmaz.

Fiyat bakımından ucuz olması ve dış mekanlarda uzun yıllar boyunca dayanabilmesi sayesinde çokça tercih edilen bir baskı türüdür.

Solvent Baskı Nerelerde Kullanılır?

Solventli baskılar dış mekanlarda kullanılmasından ötürü dış mekan baskı olarak da dile yerleşmiştir. Dış mekanlarda uzun yıllar boyunca solmadan ve dökülmeden dayanabilen solvent baskılar her türlü canlı renkte basılabilmesinden dolayı çok avantajlıdır.

Bilgisayar destekli tasarım programlarından çıkan desenleri yazıları ve renkleri olduğu gibi aktarılmasından dolayı reklam ve tabela faaliyetlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Dijital baskı makineleri kullanılarak yapılan solvent baskılarda boyutları dilediğiniz gibi ayarlayabilir ve ortamın koşullarına göre kullanabilirsiniz.

Dijital baskı

Genellikle folyo üzerine uygulanan solvent baskılar ile istenilen her türlü baskıyı çıkartabilirsiniz. Dijital ortamda yer alan metin, görsel ya da tasarımlarınızı farklı malzemeler üzerine kolay ve hızlı bir şekilde basmanızı sağlar.

Reklam sektöründe çok sık tercih edilen dijital baskı ürünleri işleri hızlandırmak ve iş yükünü azaltmak açısından çok yararlı bir uygulamadır. 

Dijital baskı makinesinin türüne ve kalitesine göre farklı boyutlarda ve kalitede dijital baskılar yapılabilmektedir. Dijital baskıda farklı türlerde boyalar kullanılabilmektedir. Bu boyalar farklı tür malzemeler ve farklı koşullar için uygun olması amacıyla değiştirilmektedir. Örneğin iç mekan tasarımları ya da kaplamaları için su bazlı boyalar kullanılırken dış mekanlarda sağlamlık ve ucuzluk açısından uygun olan solvent boyalar kullanılabilmektedir.

Dijital Baskı ve Ofset Baskı

Dijital baskılar genel itibari ile ofset baskıya göre avantajlıdır. Bu avantajlardan bahsedecek olursak dijital baskıların herhangi bir kalıp gerektirmemesi sebebiyle düşük miktarlarda yapılan baskıların maliyeti dijital baskı ile çok daha uygun olmaktadır. Kalıp kullanılmamasının bir diğer avantajı ise hızlı ve pratik çözümler sunabilmesidir.