Taşa Baskı Nasıl Yapılır

Taşa Baskı Nasıl Yapılır

“Taşa baskı kireç taşı üzerine yapılmaktadır ve bu kireç taşının baskıya hazırlanma adımları da yazımızda bahsedilmiştir. Baskı işlemlerinin her geçen gün yenilikleri içerisinde barındırmaya başlaması ile beraber artık pek çok kişi klasik tarzda yapılan baskı teknikleri yerine onların kullanımına sunulan yeni baskı yöntemlerini inceleyip aralarından seçimlerini yapıyorlar. Böylelikle de ortaya tam anlamıyla arzu edilen tarzda sonuçlar çıkabiliyor. Taşa baskı tekniği özellikle de sevdiklerine unutulmaz bir hediye vermek isteyen ya da tanıtımlarını klasik tarzda yapmak istemeyen firmaların tercih ettikleri yöntemler içerisinde yer alıyor. Her ne kadar günümüzde artık taşa baskı çalışmalarının yapılması sırasında pek çok isim bu tarz baskı işlemlerini yapıyor olsa da insanların bu aşamada dikkat edilmesi gereken pek çok farklı konu bulunmaktadır. Bunların üzerinde doğru şekilde durulmaması sonrasında ortaya çıkabilecek olan olumsuzluklar ile beraber, taşa baskı tekniği olması gerektiği şekilde uygulanmayacak, baskıda meydana gelen hatalardan ötürü baskı arzu edildiği gibi canlı ve kaliteli bir görünüme erişemeyecektir. Böylesi olumsuzluklar ile karşı karşıya kalmak istemeyenlerin ise mutlaka deneyimli kişiler ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Taşa Baskı İmalatı Nasıl Yapılır?

Taş üzerine yapılacak olan baskı çalışmaları farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Bundan dolayı da insanlar onların isteklerini en iyi tarzda ortaya koyabilecek şekildeki baskı çeşitleri içerisinden seçimlerini yapmalıdırlar. Tüm detayların üzerinde dikkatli bir şekilde durulması ile beraber, ortaya arzu edilen sonuçların çıkması da sağlanmış olacaktır. Taş üzerine baskı işlemi yapılacağı zaman ise dikkatle üzerinde durulması gereken pek çok farklı detay bulunmaktadır. Konu baskı teknikleri olduğu zaman insanların çok büyük bir kısmı bu işlemlerin yalnızca bilindik materyallerde yapıldığını düşünebiliyor. Böyle olunca da aslında karşılarına çıkmakta olan klasik tarzdaki seçenekleri inceleyerek sadece bunların içerisinden seçimlerini yapıyorlar. Halbuki yapılacak olan araştırmalar sonrasında da görülebileceği üzere artık baskı konusunda daha öncesinde olmadığı kadar farklı baskı teknikleri ortaya çıkmaya başladı. Dolayısıyla baskı ile alakalı incelemelerde bulunan kişiler, bilindik tarzdaki baskıların yanı sıra isteklerine bağlı olarak birbirinden farklı tarzdaki uv baskı teknikleri içerisinden seçimlerini yapabiliyorlar. Taşa baskı yapımı, son dönemlerde hakkında inceleme yapılan konular içinde yer alıyor.

Kireç Taşı Baskıya Nasıl Hazırlanır?

Yapılacak olan taşa baskı işlemleri için öncelikli olarak baskı yapılacak taşın boyutlarının net olarak belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü buna göre baskı kalıbının hazırlanması gerekecektir. Günümüzde artık arzu edilen her boyutta taş için baskı işlemleri yapılabilmektedir. Dolayısıyla gerek insanlar sevdiklerine unutulmaz bir hediye vermek için gerekse firmalar tanıtım ve kurumsal kimliklerini ön plana çıkartmak adına taşa yapılacak olan baskıları kullanabilirler. Boyut belirlemesi yapılmasından sonra ise baskının gerçekleştirileceği taşın dikkatlice seçilmesi gerekir. Bu taşın pürüzsüz olması, arzu edilen net baskının ortaya çıkması bakımından son derece önemlidir. Bunun ardından ise artık baskı için gerekli olan çalışmalara başlanabilecektir.

Taşa Baskı Niçin Tercih Edilir?

Günümüzde taşa baskı çalışmaları adına fotoğraflar, resimler ve yazılar tercih edilebilmektedir. Baskı çalışmalarının yapılması adına hazırlanılan kalıplar, daha sonrasında da kullanılabilecek şekilde üretilmiştir. Dolayısıyla eğer ki ilk seferde baskı tam anlamıyla istenildiği şekilde yapılmadıysa, daha sonrasında tekrardan baskı rahatlıkla yapılabilecektir. Baskının yapılması sonrasında taşa tam olarak oturması adına kısa bir süre beklenmesi gerekmektedir. Bu sayede baskı işlemi için kullanılacak boya taşa işleyebilecektir. Tüm detayların üzerinde net bir şekilde durulması ile beraber ise artık insanlar diledikleri tarzdaki baskı işlemlerini taş üzerinde yaptıracaktır. Sonrasında da ortaya çıkan baskı ürünü istenilen yerde kullanılacak, uzun süreler boyunca solmayan baskı sayesinde istenilen geri dönüşlerin alınması sağlanacaktır. Kaplama işleminin yapılmasından sonra ise artık taşa baskı işlemleri gerçekleştirilmeye başlanacaktır. Günümüzde taş yüzeyin üzerine farklı tekniklerde baskılar yapılabiliyor. Bundan dolayı da insanlar taş baskıyı hangi amaç ile kullanacaklarsa, buna en uygun olacağını düşündükleri tarzda baskı tekniklerini inceleyip aralarından seçimlerini yapabiliyorlar. Taş üzerine baskı yapılması adına gerçekleştirilecek incelemelerde de görülebileceği üzere özen gösterilmesi gereken pek çok farklı detay bulunuyor. Bunlardan ilki baskı esnasında kullanılacak boyanın dikkatlice seçilmesidir. Çünkü yoğunluğun doğru şekilde ayarlanmazsa taş üzerinde arzu edildiği şekilde durması gerçekleştirilmemiş olacaktır. Taş baskı konusunda tecrübeli kişiler, isteklerin etkili şekilde yerine getirilmesi adına her türlü detayın üzerinde durulacaktır. Böylelikle de ortaya tam olarak şık, dikkatleri üzerine çeken taş baskılar çıkmış olacaktır.

Taşa Baskı Nasıl Yaptırılır?

İnsanların bir kısmı taşa baskı yapılamayacağını düşündükleri için farklı materyaller üzerine baskı yapılmasını isteyebiliyor. Gerçekte ise baskı konusunda var olan gelişimler ile beraber artık isteğe bağlı olarak taş üzerine arzu edildiği tarzda baskı işlemlerini yaptırabiliyorlar. Taş üzerine baskı işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikli olarak taşın doğru şekilde işlenmesi gerekmektedir. Çünkü dışarıdan alınan, düzgün bir şekle sahip olmayan taşlar asla baskı için uygun olmayacaktır. Bunun yerine doğal kayalardan üretilen ve daha sonrasında da çok dikkatli şekilde temizlenip şekillendirilen taşlar tercih edilmektedir. Baskı işleminin sorunsuzca gerçekleştirilmesi adına taşların yüzeylerinin tam anlamıyla pürüzsüz olması gerekmektedir. İlk hazırlanmaya başladığı dönemlerde taş baskı işlemleri sadece belirli boyutlardaki taşlarda yapılıyor olsa da şimdilerde artık isteğe bağlı olarak arzu edilen her boyuttaki taşa kolaylıkla yapılabiliyor.

Taşa Baskı Nerelerde Kullanılır?

Böyle olunca gerek firmalar tanıtımlarını gerçekleştirmek adına gerekse insanlar sevdiklerine oldukça etkileyici hediyeler vermek adına taşa dijital baskı yaptırabiliyorlar. İnsanların bu konudaki isteklerinin artış göstermeye başlaması ile beraber artık taş üzerine baskı yapılması konusunda isteklerin artış göstermeye başlaması sayesinde konu ile ilgili çalışma yapan isimlerin sayısında da aynı oranda artış olmaya başladı. Taşın baskı için kullanılması adına hazırlanmasından sonra ise taşın üzerine yapılacak baskıya uygun kaplama işlemi yapılacaktır. Kaplama yapılmasındaki temel amaçlar bir yandan taşın korunması iken diğeri de baskının canlı, parlak bir görünüme sahip olmasını sağlamaktır.”

Benzer Haberler

Yeni Haberler