(0312) 394 6 133 (0536) 221 5 333 WHATSAPP

Ultraviyole (UV) Baskı
8 Aralık 2018 Posted by etiket333 Uv Baskı , ,

Ultraviyole (UV) Baskı

Ultraviyole (UV) Baskı, su bazlı boya ile baskı yapılan malzemeye uv ışını uygulanarak 1 snden kısa sürede kürlenerek boyada koruyucu katman oluşturmasıyla yapılan dijital baskı tekniğidir. Baskı teknikleri sayesinde her türlü çalışma daha öncesinde olmadığı kadar kolay bir şekilde yapılmaya başlandı. Günümüze kadar geçen süreç içerisinde var olan teknolojinin gelişmesi ile beraber artık insanlar tam anlamıyla onların ihtiyaçlarına cevap verecek tarzdaki baskı çalışmalarını çok kolay şekilde yapmış oluyorlar. Ultraviyole (UV) baskı çalışmaları sayesinde artık gerçekleştirilecek baskı işlemleri daha öncesinde olmadığı kadar canlı görüntülere sahip olacaktır. Bunun yanı sıra normalde baskılardan çok daha uzun süreler boyunca dayanıklı çalışmaları elde etmiş olacaklardır.

Ultraviyole (UV) Baskı Nedir?

İlk ortaya çıktığı dönemden itibaren Ultraviyole (UV) baskı çalışmaları tam olarak bilinemiyordu. Bundan dolayı da ne kadar istenmiş olursa olsun yapılacak olan çalışmalar için bu baskı tekniği kullanılamıyordu. Fakat ilerleyen dönemlerde bu konuda meydana gelmekte olan gelişmeler ışığında özellikle de firmalar kendileri için en uygun baskı tekniğinin bu olduğuna karar verdiler. Böylelikle artık pek çok farklı sektörde yer almakta olan firmalar, baskı çalışmaları için UV baskı tekniğini kullanmayı tercih ettiler. Kullanılmakta olan UV baskı tekniğinde kurutma süresi bir saniyeden çok daha aza inecek ve bununla beraber boyanın özelliğinden ötürü başta güneşte solma gibi baskıya zarar verecek sebeplerden ortadan kalkmış olacaktır.

Gerçekleştirilecek olan ultraviyole (UV) baskı işlemlerinden sonra baskı malzemesi su tarzı dış etkenlerden etkilenmeyecektir. Bunun yanında ofset baskıyla yapılmış olan malzemelere oranla çok daha fazla dayanıklı bir hale gelecektir. Normalde UV baskı tekniklerinin yalnızca firmaların etiketlerinde kullanılabileceğini düşünüyorlar. Gerçekte ise UV baskı tekniklerini oldukça farklı kategorilerdeki firmalar tarafından büyük bir avantaj ile kullanılabilmektedir. Başta leksan film olmak üzere kontrol panel etiketleri, opak ya da şeffaf çıkartma, ürünler üzerindeki kullanma talimatları ve alüminyum etiketler de yine bu baskı tekniklerini kullanmaya başladılar. Bu baskı çalışmaları UV baskı için özel makinelerde basılmaktadır. UV baskı makinesi ise 0,22 ila 1,00 mm kalınlıkta olan bütün malzemelerin üzerine baskı rahatlıkla yapılabilmektedir.

Ultraviyole (UV) Baskı Nasıl Yaptırılır?

Firmaların ultraviyole (UV) baskı tekniğini başarılı şekilde uygulamak adına öncelikli olarak ne tarzda bir baskı yapılması istendiğine net olarak karar vermelidir. Çünkü günümüzde artık istenilen her türlü baskı işlemi sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. Dolayısıyla firmalar kendi isteklerini net bir şekilde ön plana çıkartacak tarzdaki baskı işlemlerini yaptırmak adına konusunda deneyimli kişiler ile iletişime geçilmelidir. Yapılacak olan görüşmeler esnasında ne tarzda bir UV baskı yapılacağı konusunda net bilgiler elde edilmiş olacaktır. Ortaya çıkartılacak olan örneğin dikkatlice incelenmesi ile beraber de kısa bir süre içerisinde baskı işlemleri yapılmaya başlanacak, böylece firmalar diledikleri tarzdaki etiketleri arzu ettikleri ürünlerde ya da hizmetlerde kullanabileceklerdir.

Bilgilendirme ve tanıtım çalışmaları için sıklıkla kullanılmakta olan baskı işlemleri, bundan dolayı da hangi sektör içerisinde yer alınıyor olursa olsun fark etmez firmaların üzerinde en fazla durduğu konulardan bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Çünkü onların isteklerine en uygun olacak tarzdaki baskıları seçmemelerinden ötürü ortaya çıkacak sonuçlar tahmin edilenden çok daha kötü olabilecektir. Özellikle de ilerleyen teknoloji ile beraber artık baskı işlemleri de ciddi anlamda değişimler ortaya çıkmaya başladı. Bu sayede de firmalar kendi isteklerini en iyi şekilde yerine getiren baskılar ile arzuladıkları sonuçlara erişmiş oluyorlar. Ultraviyole (UV) baskı tekniği de istenilen sonuçların elde edilmesi çok daha kolay bir hale gelmiş oluyor.

Ultraviyole (UV) Baskılar Nerelerde Tercih Edilir?

Uzun süreli kullanıma uygun olan ultraviyole (UV) baskı tekniği sayesinde artık başta tanıtım olmak üzere oldukça farklı alanlardaki firmalar tarafından rahatlıkla tercih edilebiliyor. UV baskı için kullanılmakta olan makinenin kafa kısmı; boyanın basım yapılacak yüzeye iletim işleminin yapılmasını sağlamaktadır. Kafanın üzerinde yer alan nozzle’dan çıkacak olan boya tanecikleri boyaya ulaştıktan sonra UV ışınları sayesinde 1 saniyeden kısa bir süre içerisinde kuruma gerçekleştirilecektir. Böylelikle ürünlerin baskıdan çıkmasından hemen sonra kullanıma hazır hale gelmesi de sağlanmış olacaktır. Solvent gibi diğer baskı türlerindeki gibi boyanın kurumasının beklenmeyecektir. Bu sayede de pek çok tarzdaki rulo ve plaka malzemesi için rahatlıkla UV baskı yapılabilmektedir.

Ultraviyole (UV) Baskının Kullanım Yerleri Nelerdir?

Genel itibari ile ultraviyole (UV) baskı pek çok yerde rahatlıkla kullanılabilen baskı türleri içerisinde yer almaktadır. Ahşap plakalar, ayna yüzeyi olmayan metaller, UV baskı için uygun olan vinil ve tekstil rulolar, PVC esaslı plakalar, düzgün yüzeyli taşlar başta olmak üzere birçok farklı tarzdaki çalışmalar için UV baskı tekniklerinin kullanıldığını görmek artık mümkün hale geldi. Firmaların bu denli fazla tercih etmeye başlaması ile beraber ise artık baskı işlemleri için ultraviyole baskı sistemi ile alakalı çalışmalar yapmakta olan isimlerin sayısında gözle görülür bir artış ortaya çıkmaya başladı. Dolayısıyla bu aşamada dikkatli bir şekilde seçimlerin yapılmaması durumunda ortaya oldukça ciddi sonuçlar çıkabilecektir.

Ultraviyole (UV) Baskı Firması İle Nasıl Çalışılmalıdır?

Firmaların istedikleri tarzda ultraviyole (UV) baskı tekniği ile baskı işlemlerini yaptırabilmeleri adına araştırmalarını mutlaka deneyimli kişiler üzerinde yoğunlaştırmaları gerekmektedir. Bu sayede ne tarzda baskılar yapılmak isteniyorsa, buna göre en uygun olacağı düşünülen baskı işlemleri gerçekleştirilmiş olacaktır. Baskı yapılmadan önce gerçekleştirilecek ön çalışma ile beraber ortaya ne tarzda bir çalışmanın çıkması istendiği net olarak görülmüş olacaktır. Yapılan çalışmanın ardından firma isteklerinin var olduğunu düşündükleri takdirde ise baskı işlemlerine zaman kaybedilmeden başlanmış olacaktır. Bütün detayların üzerinde net bir şekilde durulması sonrasında ortaya çıkartılacak olan UV baskı, firmaların tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarını en üst düzeylerde yapmaları da sağlanacak ve baskı dikkat çekmeyi de başaracaktır.

Baskı çalışmalarının gelişmeye başlaması ile beraber artık firmaların çok büyük bir kısmı kendilerine ve isteklerine göre en uygun olduğunu düşündükleri tarzda var olan baskı türleri içerisinden seçimlerini yapmak istiyorlar. Çünkü bu aşamada yapacakları yanlış seçimlerden sonra ortaya çıkacak olan durumlar asla başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlamamış olacaktır. Ultraviyole (UV) baskı çalışmaları ise ortaya çıkartıldığı ilk günden bu yana sıklıkla tercih edilmekte olan baskı türleri içerisinde yer alıyor. Birbirinden farklı avantajları içerisinde bulundurmakta olan bu baskı tekniğinde kullanılan boya, özel bir şekilde üretilmiş olup güneş ışığına karşı son derece dayanıklıdır ve özel kurutma cihazları aracılığı ile 1 saniyenin altında kurutulmuş oluyor.

Böyle olunca da ultraviyole (UV) baskı ile ortaya koyulmakta olan ürünler son derece kaliteli bir görünüme sahip oluyor.

Ultraviyole (UV) Baskı İmalatı Nasıl Yapılır?

UV baskılardaki boyalar başta güneş ışığı olmak üzere birçok farklı ve basılı materyale zarar verecek olan faktörlerin başarılı şekilde ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Firmalar, baskı için arzu ettikleri her türlü materyal ile en iyi baskıları yaptırma olanağına da erişmiş olacaklardır. Bu baskı çeşitlerinin yanı sıra gravür baskı çalışmaları için de ultraviyole baskı istendiği zaman ortaya oldukça etkili çalışmalar çıkmış olacaktır.

Ultraviyole (UV) Baskının Avantajları Nelerdir?

Firmaların büyük bir kısmı dijital baskı çalışmalarının yalnızca ambalaj ürünlerinde kullanılabildiğini düşünebiliyorlar. Bunun nedeni ise ağırlıklı olarak bu tarz çalışmalarda renklerin ve desenlerin etkili şekilde ortaya çıkartılarak etkileyici görünümün ortaya çıkmasının hedeflenmesidir. Oldukça farklı sektörlerde yer almakta olan firmalar da isteklerini yerine getirmesi adına bu baskıdan yararlanmaktadır. Hazırlanılan UV baskı ile beraber klasik etiketlerin kullanılması sonrasında ortaya çıkabilecek olan sorunların çok büyük bir kısmı ortadan kaldırılmış olacaktır. Bunların başında ise renk solması ve soyulma gelmektedir.

Ultraviyole (UV) baskı işlemlerinde PVC ya da O.P.P. malzemelerin kullanılması ile beraber yaşanabilecek olan sorunlar ortadan kaldırılmış olacaktır. Bu baskılar ile beraber etiketlerin ya da ürünlerin kullanım süresi oldukça uzun olacaktır. Bu sayede ürünler son kullanacak olan kişiye ulaşıncaya kadar deforme durumu söz konusu olmayacaktır. Bu baskı türü ile etiketlerin üretilmesi sonrasında ise etiketler bulundukları alandan sökülüp çıkartılmak istendiği zaman da arkasında herhangi bir iz bırakmayacaktır. Farklı materyaller üzerinde rahatlıkla kullanılabilmekte olan UV baskıdan arzu edilen sonuçların elde edilebilmesi adına deneyimli kişiler ve başarılı tasarımlara sahip olmak yeterli olacaktır.

Son Yazılar

Sorularınız
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by