UV Baskı

UV Baskı

UV Baskı Nedir?

Ultraviyole ışık altında kuruma niteliğine sahip dijital baskı boyalarına UV boya denir. Bu yüzde UV boyaları basabilen makinelere de UV Baskı makinesi ismi verilir.

Bu boyalar, kaliteye göre çeşitlilik göstermektedir. Ekonomik dijital UV boyaları basma yeteneğine sahip uzak doğu menşei makineleri, baskıları ekonomik olmasına karşın dayanımı oldukça düşüktür.

333® olarak firmamızda sertifikası bulunmayan hiçbir ürün kullanmamaktayız. Dijital baskı makinelerimizin neredeyse tamamı Mimaki markadan oluşmaktadır. Ayrıca kullandığımız boyaların tamamında orijinal boyalar kullanmaktayız. 

Buna ek olarak pleksi üzeri UV baskı işlemi de gerçekleştirmekteyiz. Pleksi materyali, kaliteli ve şeffaf olması nedeni ile ışık geçirgenliğini tam olarak sağlamaktadır. Bu yüzden reklam sektöründe sıklıkla tercih etmekteyiz.

UV makineler 2 çeşide ayrılmaktadır. Düz zemin baskı makineleri ve rulo baskı makineleri. 

Düz zemin baskı makineleri İngilizce’de flatbed olarak geçer. Altındaki malzemelerin %98’ini ayırt etmeden üzerine baskı yapabilmektedir. Flatbed baskı makinelerinde sert boya(LH100) ve yarı esnek boyalar (LUS120) tercih edilmektedir. Firmamızda da iki çeşit boya da gerek büyük makinelerde gerekse masaüstü UV makinelerde bulunmaktadır.

Rulodan ruloya baskı yapma niteliğine sahip UV Baskı makinesi de firmamızın bünyesinde bulunmaktadır Ayrıca Bu makinemiz esnek UV boya (LUS170) kullanmaktadır. Ayrıca UV baskı teknolojisi, folyoda kuruma zamanı beklemeden hemen uygulama yapmaya olanak sağlamaktadır. Bu yüzden firmalar ve müşteriler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Avantajlar

  • Baskı sırasında kurumasından kaynaklı olarak, uygulama için kurumasını beklemeye gerek kalmadan anında uygulanabilmektir.
  • UV Baskı da; Solvent bazlı boyaların aksine insan sağlığını tehlikeye atmayan boyalar kullanılmaktadır. Solvent boyalar sadece baskı sırasında değil uygulama yerinde de havaya sürekli solvent vererek havayı teneffüs eden bireylerde yorgunluk, baş ağrısı yapabilmektedir.
  • Suya  ve dış etkenlere karşı oldukça dirençlidir.
  • Bazı mürekkepler (LH100) tiner kimyasalına dahil bütün kimyasallara dayanıklıdır.
  • Kimi mürekkepler (LUS120) plastik yüzeylerde daha iyi tutunum sağlar ve güneş ışığına karşı dayanıklıdır.
  • Bazı mürekkepler (LUS170) ultra esnekliği sayesinde baskı yapılan folyo ile tüm yüzeylerin kaplanmasına olanak sağlamaktadır.
  • Düz tabla(flatbed) makinelerde formlu yüzeylere baskı yapma şansı vardır. Bunun için Mimaki firması UJF 3040 mkII ve UJF 6042 mkII modellerini tavsiye etmektedir.

Hangi Yüzeylere UV Baskı Yapılabilir?

Neredeyse tüm yüzeylere UV baskı makineleri ile baskı yapmak mümkündür. İşin püf noktası, zeminin boya tutuculuk sağlaması yani vernik veya boyalı olmasıdır. Eğer boyalı bir yüzeyiniz yok ise ve baskı gerekmekte ise primer kullanımını önermekteyiz. Firmamızda primer özellikli baskı makinelerimiz bulunmaktadır. Ayrıca birçok etiket işinde baskı tutmayan yüzeylere bu makineler ile baskı yapmaktayız.

Kısacaı; metal, ahşap, kağıt, mdf, mermer, alüminyum, sac, cam, seramik ve birçok yüzeye firmamızda baskı yapabilmekteyiz.

UV Baskı Çıkar Mı? Silinir mi?

Bu baskı tekniği, diğer tekniklere nazaran dış etkilere karşı çok daha dayanıklıdır. Güneş ışıklarına karşı oldukça kendini koruyabilmektedir. Aynı zamanda sudan etkilenmez. Bu sebeplerden ötürü UV baskılar, silinmelere ve deforme olmaya karşı oldukça dirençlidir.

UV Baskı m2 Fiyatları Nedir?

Baskı ihtiyaçlarınız için hemen bizimle iletişime geçin. İşinizi dinleyelim, size en uygun baskı makinesini ve mürekkebi tavsiye edelim. Geleneksel çözümlere tepki olacak sıra dışı çözümlerle sizleri mutlu etmeyi hedefliyoruz.

Makinelerimiz
Şüphesiz ki kusursuz işler son teknoloji makinalar ile yapılmaktadır. Firmamız son teknolojiyi takip ediyor. Mimaki marka baskı makinalarımızı sürekli güncelliyoruz. Mimaki dünyada sektörde kendini yıllar önce kanıtlamış bir Japon firmasıdır.

JFX-1631 plus - Mimaki

Düz tablalı (flatbed) UV Baskı makinemizin tabla ölçüsü 1600x3100mm’dirç Makinemizde 8 adet Toshiba CE4 baskı kafası bulunmaktadır. CCMMYYKK olarak çalışan makinemiz sert zemin boyası(LH100) kullanılmaktadır. Ayrıca 50mm kalınlığa kadar neredeyse her malzemeye baskı yapabilmektedir. Bu yüzden makinemiz seri üretim işleri için uygundur.

Boyası kimyasaldan etkilenmez. Ayrıca 4 adet UV kurutucu lamba sayesinde boyanın kürlenmesi çabuk gerçekleşir. Uzun yıllar sorunsuzca baskılar kullanmanıza olanak sağlar.

JFX-200-2513 EX - Mimaki

Düz tablalı(flatbed) UV baskı makinemizin tabla ölçüsü 2500x1300mm’dir. Ayrıca 2500mm tarafından baskı yapabildiğini için makinemiz olağanüstü hızda baskı yapabilmektedir. Kullandığı boyalar yarı esnek(LUS120) zemin boyasıdır. Makinemizin baya konfigürasyonu Lak, CMYK, Beyazdır.

Teknolojinin en yeni makinelerinden birisi olduğu için kusursuz özellikte baskılar alınabilmektedir. Ayrıca 2,5 D baskılar ile kabartma yapabilme özelliğine sahiptir.

UCJV300-160 - Mimaki

Rulodan UV baskı ve bas & kes fonksiyonlarına sahiptir. Ayrıca eşsiz 5 katmanlı baskı teknolojisiyle donatılan gelişmiş bir modeldir.

Makinemiz tasarımıyla kısa teslim süreleri sunar. Bu yüzden tabela ve grafik baskılarında verimli üretim yapılmasını sağlayan çok yönlü bir baskı makinesidir.

Esnek UV boya(LUS170) kullanır. Rulo olan neredeyse her malzemeye baskı yapabilmektedir. Boya konfigürasyonu LM, LC, C, M, Y, K ,W olarak geçer. Ricoh Gen5 Baskı kafası ile olağanüstü baskılar almak mümkündür. Bu yüzden oldukça verimlidir.

UJF-6042 MkII - Mimaki

UFJ-Mk II Serisi UV LED baskı makineleri, 61x42cm tabla boyutuna sahiptir. Firmamızda bulunan makinemizde orijinal Mimaki marka(LUS120) yarı esnek UV boya kullanmaktayız. Ayrıca bu boya güneş ışınlarına çok dayanıklıdır. Kimyasala karşı dayanımı düşüktür. Plastik yüzeylerde tutuş performansı mükemmeldir.

Firmamızda baskı tutmayan yüzeylere baskı yapabilmek için Primer boya kullanmaktayız. Ayrıca tasarımda bulunan bir kısım yeri ya da tamamını kabartmak veya parlatmak için lak kullanılır. Makinemizin boya dizilimi şöyledir; Primer, Lak, Sarı, Mavi, Macenta, Siyah, Beyazdır.

UJF-3042 MkII - Mimaki

UJF-Mk II Serisi UV LED baskı makineleri, malzemeye daha kolay ve verimli bir şekilde baskı yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca A3 ve A2 formatında mevcuttur. Neredeyse her tür malzemeye baskı yaparken olağanüstü yaratıcılık ve sınırsız fırsatlar sunuyor.