Ankara Pirinç Etiket

Ankara Pirinç Etiket

“Pirinç etiket, şık tasarımlar ile kurumsallığı yansıtan altın renklerinde bir metal olan pirinç ile oluşturulan bir etiket türüdür.

Pirinç Etiket Nerelerde Kullanılır?

Genellikle şirket tabelalarında ya da kapı kenarlarında bulunan isimliklerde kullanılan bu etiketler görsel olarak modern yapısı ile prestij simgesi olarak da görülebilir. Pirinç etiketlerin tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise uzun ömürlü olması ve eskimeden uzun yıllar kendini belli etmesidir. Pirinç etiketlerin basımında müşteri istekleri doğrultusunda 3 farklı tür baskı uygulanabilmektedir.

Asit indirme Etiket

Pirinç etiketin uzun ömürlü olmasını sağlayan bu yöntemde pirinç levha asit ile eritilerek belirli yazı ve şekiller oluşturulur. Bu yöntemde pirinç var olduğu sürece üzerine kazınan yazı ve semboller de silinmeyecektir ancak asit indirme tekniğinin kötü yanı renk kullanılamamasıdır. Bu yüzden uv baskı tekniği kullanılmaktadır.

Lazer Kazıma Etiket

Lazer kazıma tekniği pirinç levhaların üzerine lazer ışınlarını yansıtarak kazınması sonucu şekil ve yazıların oluşturulması tekniği ile çalışır. Bu yöntemin en büyük avantajı ise pirinç etiketlerin çok hızlı ve kusursuz şekilde hazırlanmasıdır. Lazer kazıma yöntemi de asit indirme yöntemi gibi çok uzun ömürlüdür ve pirinç var olduğu sürece üzerindeki yazı ve sembollerin kaybolmamasıdır. Lazer kazıma yönteminde eğer çok gelişmiş cnc lazer kesim aparatları kullanılıyorsa siyah renk verilebilmektedir.

Serigrafi Baskı

Serigrafi baskı tekniği çeşitli renklerin üst üste belirli şablonlar içerisinde basılarak istenilen tasarım ve renklere ulaşılması şeklinde kullanılmaktadır. Bu baskı tekniğinde asit indirme tekniğinin aksine herhangi bir kazıma gerçekleştirilmez. Bu yöntemde yazı ya da semboller doğrudan pirinç levha üzerine yazılır. Bu yöntemin avantajı ve dezavantajı ise asit indirme ve lazer kazıma tekniklerinin aksine renkli olabilmektedir ancak her ne kadar dış faktörlere dayanıklı boyalar kullanılsa da dış faktörlerden ve kazınmalardan hasar alabilmektedir.

Pirinç Etiket Vernikleme

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın metal etiket ürünleri müşteriye teslim edilmeden önce zamanla oluşabilecek kararmalara karşı dayanaklılığı arttırılır. Daha sonrasında levhanın polisaj işlemi tamamlanarak baskılanma işlemine gönderilir. Baskısı yapılan pirinç levhaların üzerine ya çift taraflı bant ya da duruma göre vida delikleri açılır ve sonunda müşteriye teslim edilir.”

Benzer Haberler

Yeni Haberler