Leksan Etiket

Leksan Etiket

Leksan Etiket Nedir?

Levha polikarbon üzerine ters veya düz baskılı etiket türüne leksan etiket denir. Aslında Leksan, Sabic firmasının patentli markasıdır. Fakat piyasayı domine ettikleri için bu etiket türünün ismi markaları ile anılır olmuştur. Leksan malzemesine bire bir benzeyen piyasada PVC levhalar bulunmaktadır. Ancak bu levhaların hiç biri leksan değildir. Ayrıca hammadde olarak PVC kullanıldığında ısı ve dış ortam şartlarında sararma kopma ve kırılmalar daha çabuk meydana gelmektedir.

Leksanın hammaddesi olan polikarbon ısıya oldukça dayanıklıdır. Leksan malzeme, yüksek sıcaklıklara dayanıklı, makine kontrol panellerinde asansör etiketi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Baskı kısmı; kullanılan malzemelerle, yapıştırıcı arasında kalmaktadır. Bu yüzden her türlü koşula oldukça dayanıklıdır ve silinme ihtimali oldukça düşüktür. Bu nedenle, etiket çok uzun süre deforme olmadan kullanılmaktadır.

 

İlerleyen teknolojinin çıktısı etiketlere de yansıdı. Ayrıca basım ve imal konusunda teknolojinin de yardımıyla büyük bir gelişme katedilmiştir. Bu sayede artık firmalar, geleneksel tarzda hazırlanan etiketleri kullanmaktan vazgeçti. Ankara’da pek çok etiketçi firma, istekleri karşılayacak tarzdaki etiket modellerini müşterisine rahatlıkla sunmaya başladı.

Leksan Etiket Fiyatları

Ankara, İstanbul Leksan Etiket ihtiyaçlarınız için hemen bizimle iletişime geçin. İşinizi dinleyelim, size en uygun etiket türünü ve fiyatı verelim. Geleneksel çözümlere tepki olacak sıra dışı çözümlerle sizleri mutlu etmeyi hedefliyoruz.

Avantajlar

Estetik açıdan gayet kaliteli ve işlevsel bir etiket türüdür. Bunun nedeni; iç ve dış mekanlara uygun nitelikte olmasıdır.

En büyük özelliği, tersten UV baskı yapmasıdır. Bu sayede boyasında solma ya da kararma olmaz. Malzeme; dokunmaya karşı duyarlı olduğundan, tersten baskı yaparak, baskı yüzeyi ile temas olmayacağından ötürü herhangi bir sorun teşkil etmez.

Işıklı tabelaların yüzeylerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Farklı boya kullanılarak arkadan verilen ışıkla geçirgenlik(saydamlık) sağlar. 

Kullanım Alanları

Bu etiket türü; genelde elektrik & elektronik sektöründe kullanılmaktadır. Ancak otomasyon sistemleri, endüstriyel makine üretimleri gibi sektörlerde de yaygın kullanıma sahiptir.

Bu sektörlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun nedeni, istenilen renk ve ebatlarda çalışma yapılabilmesidir. Ayrıca bu sektörlerin iklimine karşı oldukça dayanıklıdır.

 

Leksan Etiket Nasıl Yapılır?

Yapılacak etiket tasarımı öncesinde, malzeme seçimi yapılır. İsteğe bağlı olarak parlak ya da mat malzemeler üzerine baskı yapılmaktadır.

Materyal seçiminden sonra  tasarımın temelleri atılmaktadır. Yapılacak tasarım sonunda ortaya çıkacak olan görsel, etiket üzerine basılacağı için; bu adımda ulaşmak isteyeceğimiz hedef, görselin tasarımsal açıdan çerçevelerini oluşturmaktır.