Folyo Baskı

Folyo Baskı

“Folyo baskı, pvc esaslı arkası yapışkanlı vinil malzemenin üzerine baskes özellikli plotterla baskı yapılmasına dayanan baskı tekniğidir. Baskı sektörü gelişen teknoloji ile beraber oldukça farklı yenilikleri beraberinde getiriyor. Böyle olunca da firmalar kendi tanıtımları için en uygun olacaklarına inandıkları baskı türlerini inceleyerek bunlar arasından seçimlerini yapmaya çalışıyorlar. Özellikle de son dönemlerde ortaya çıkmakta olan yenilikler ışığında artık baskı işlemleri daha öncesinde olmadığı kadar başarılı bir şekilde yapılabilmekte. Folyo baskı da yine uzun süredir bu sektör içerisinde kullanılan ve var olan yenilikleri bünyesinde barındırması ile bilinen bir baskı türü olarak ön plana çıkmaya devam etmektedir. Türkiye’de folyo baskı yaklaşık olarak 25 seneyi aşkın bir zamandan beri reklam sektörü içerisinde kendine yer bulmaktadır.

Folyo Baskı Nedir?

Polivinil klorür esaslı bir malzeme olan folyo; adhesive glossy vinyl isimli yapışkanlı folyo olarak ise vitrinlerde indirim sloganlarının yazımında kullanılarak reklam sektöründeki yerini almış oldu. İlk ortaya çıkmış olduğu günden bu yana tercih edilmekte olan folyo baskı Ankara daha o dönemlerden itibaren reklam sektörü içerisinde vazgeçilmez çalışmalar arasında kendine yer bulmayı başardı ve var olan geniş yelpazesi ile beraber birçok farklı sektör içerisindeki yerini de korumuş oldu. Folyo malzemesinin reklam sektörüne girmesinden sonra artık tabela üretiminde üreticilerin tercih etmiş oldukları bir numaralı malzeme olma özelliğine erişmiştir. Ve şimdilerde de aynı ilk zamanlarda olduğu gibi folyo baskı oldukça yoğun bir şekilde bu sektörde kullanılmaya devam etmekte. Fakat folyo baskılı ürünler, uv baskı teknolojisi kullanılan ürünlere nazaran daha dayanıksız olmaktadır.

Folyo Baskının İmalatı Nasıl Yapılır?

Geçmiş dönemlerde fotoğraf baskılarının yapımları pek de mümkün olmuyordu. Tasarımcılar illustration teknikleri ve vektörel çizimler ile resimleri oluşturuyordu. Daha sonrasında ise var olan bu çizimler müşteriler tarafından da ister istemez kabul görüyordu. Folyo baskı ise gerek kullanım alanları gerekse renk seçenekleri konusunda oldukça geniş bir yelpazenin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Folyo baskının en önemli özelliklerinin başında, kesim ploterlarında folyonun istenilen şekilde işlenebilmesi gelmektedir. Böyle olunca da desenler, yazılar, şekiller ve rakamlar tam anlamıyla firmaların istediklerinin yerine getirilmesi işlemi de tamamlanmış olacaktır. Tabi ki bu aşamada dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunmakta. Bunların başında ilk sırada ise mutlaka konusunda deneyimli kişiler ile çalışılması gelmekte. Özellikle de son dönemlerde dijital baskı  konusunda meydana gelmekte olan gelişmeler ışığında birbirinde farklı çalışmalar yapılmaya başlanmış durumda. Bunlar arasından firmaların kendilerine en uygun olacağına inandıkları tasarımcıları seçmeleri, ilerleyen dönemlerde reklam çalışmaların en üst düzeylerde yapılmasına olanak sağlayacaktır. Ne tarz çalışmaların yapılmak istendiğine karar verilmesinden sonra yapılacak olan tasarım işlemleri ile beraber artık folyo baskıları hazırlanmış olacaktır. Baskıların son şekillerinin verilmesinden sonra ise artık kesim işlemlerine başlanır. Kısa bir süre içerisinde yapılacak olan çalışmalar ışığında artık folyo baskı istenilen ölçülerde kolaylıkla hazırlanmış olacak ve firmalar tanıtım çalışmalarına hiçbir şekilde hız kesmeden devam etmiş olacaklar.”

Benzer Haberler

Yeni Haberler