Kesim Lazer,Folyo,Cnc | 333 Metal, Leksan Etiket Baskı Ankara

Kesim

Kesim, endüstriyel ürünlerin belirli bir şablona göre kesilerek işin amacına ve kullanılacağı yerin şartlarına uygun şekle getirilmesidir. Kesimler için farklı tip makineler ve el aletleri kullanılmaktadır. En basitinden herkesin evinde kullanılan makastan cnc makinelerine kadar geniş bir yelpaze içinde kesimler yapılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ve sanayi üretimlerinin yaygınlaşması ile işleri hızlanmış her türlü metal, mobilya ve kumaş işlerinde bilgisayarlı kesim teknikleri uygulanmaya başlamıştır. Bu tarz tekniklerinin bir avantajı da insan faktörünün dışarıda bırakılması ile hataların minimize edilmesi olmuştur. Bütün sanayi sektörlerinde olduğu gibi kesim işlerinde de teknolojinin gelişmesi olanakları arttırmıştır.

Kesim Çeşitleri Nelerdir?

Kesim işlerinde gelişen teknolojinin bir faydası da kesilen malzemelerin her seferinde aynı kalite ve maliyet içinde üretilmesidir. Kesilen malzemelerin her seferinde aynı olması endüstri üretiminde çok önemlidir bu yüzden bilgisayar destekli tasarımlar ve yeni nesil teknoloji ile çalışan cnc makineleri sıklıkla kullanılmaktadır.

Fason kesim

Firmalardan alınan sipariş üzerine fazla ya da az miktarda materyalin kesilmesi işlemine verilen isim fason kesimdir. Genelde tekstil sektöründe kullanılan bir terim olsa da sanayi malzemelerinin çoğunda kullanılmaktadır. Malzeme olarak metal ürünleri ve tahta, pleksi gibi ürünler de kullanılmaktadır. Otomotiv, elektronik, mobilya, inşaat gibi sektörlerde sıkça kullanılan fason kesimin tercih edilmesinin en büyük sebebi hızlı ve keskin olmasıdır. genellikle lazer, su jeti, router ve plazma gibi cnc başlıkları kullanılarak yapılır.

Malzemelere göre kesim teknikleri

Ahşap kesimi

Ahşap geçirgenliği olmayan bir madde olduğu için kesiminde genellikle lazer ya da router tekniği uygulanır.

Kağıt kesimi

Kağıt kesiminde genelde yüksek ışın kaliteli co2 kullanılmaktadır. Ancak geleneksel yöntem olan kalıp kesme stili de uygulanabilir.

Metal kesimi

Metaller elektrik geçirgenliği yoğun maddeler olduklarından plazma kesimler hem keskinlik hem de keskinlik olarak en etkili yöntemdir. Ancak istisnai durumlarda router ve lazer de kullanılabilir.

Folyolar ve etiketlerin kesimi

Folyo ve etiketler genellikle reklamcılık faaliyetlerinde kullanıldıklarından keskin hatlar ve girinti çıkıntının bol olduğu yapılar olabilmektedir bu yüzden folyo ve etiket kesimi için en uygun yöntem lazer kesimdir.

@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.

Sorularınız
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by