Kesim

Kesim

Kesim Nedir?

Farklı durumlar, farklı çözümler üretmek amacıyla, pek çok yöntem geliştirilerek yapılan kesme işlemine Kesim denir. Bu işlemin birçok yöntemi vardır. Ayrıca her bir yöntemin kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ancak hiçbir teknik, henüz teknik başına işleri halledebilecek kadar gelişmemiştir. Bu tekniklerden; günümüzde en çok kullanılan teknikler; lazer, folyo, soğuk ve CNC Router kesimdir. Ayrıca işin yapılacağı sektöre, ihtiyaca ve hatta süreye göre teknik seçimi değişebilmektedir. Bu yüzden yol haritası çizme bakımından teknik seçimi önemlidir.

Bu yöntemleri kullanırken en önemli amaçlardan birisi kimyasal yapıda değişikliğe gidilmemesidir. Bu yüzden çıktının zararsız olması elzemdir.

Bahsi geçen yöntemleri, sağlığa zararsız şekilde kullanarak ihtiyaçlarınıza sıra dışı çözümler üretiyoruz. Buna ek olarak uygun fiyat avantajları ve kaliteyi de beraberinde sunmaktayız. Siz de kesim işlerinizde 333 Etiket’i tercih edin.

Lazer Kesim

Gelecekte bütün yöntemlerin yerine geçebilecek gibi dursa da henüz o noktaya gelememiştir. Ancak günümüzde de sıklıkla kullanılan lazer; birçok materyal üzerinde, mükemmel denilecek seviyede işler başarmaktadır.

Buna ek olarak; lazer ile ahşap deri, plastik, cam gibi birçok malzeme üzerinde harika işler başarabilmektedir. Ancak henüz sağlam ve kalın metalleri kesmek için uygun değildir.

Lazer kesimin kullanımının en önemli sebepleri; uygun fiyatlı olması ve hızlı bir şekilde yapabilmesidir.

Soğuk Kesim

Adından da anlaşılacağı üzere bu kesim türü, malzemenin soğuk kalmasını ve ısınmamasını sağlar. Bunu da sahip olduğu mekanizma sayesinde sağlayan makine, birçok malzemenin kesim esnasında istenen soğukluk seviyesinde tutulmasına olanak tanır.

Folyo Kesim

Bu kesim tekniği; plotter makinesine yerleştirilen, dijital ortam çizilmiş vektörlerin kesilmesi ile elde edilmektedir. Buna ek olarak, farklı koşullar ve ortamlarda kullanılabilmektedir. Tabelalar, afişler, kapı isimlikleri, araçlar, brandalar ve etiketler örnek olarak verilebilir.

Malzeme kalitesine göre; solmayan ve güneşe çok uzun süre dirençli malzemelerdi. Ayrıca folyolar; tanıtım ve reklam sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Buna ek olarak folyolar; farklı desen, yazı ya da şekillerde basılabilmektedir.

CNC Router Kesim

CNC Router; bilgisayar kontrollü, programlanabilir numerik tezgahlarda, yüksek devirle dönen iş parçasının elmas bıçaklar kesilmesidir.

Bu kesim türü, geleneksel tarzda kullanılan torna işlemlerine göre çok daha verimli ve kusursuzdur. Ek olarak, 3 aks ile çalışarak, her deseni ve tasarımı detaylıca oluşturabilmektedir. Ayrıca alüminyum, pleksi, çelik, demir, sac gibi birçok malzeme üzerinde uygulanabilmektedir.

CNC Tezgahlarından çıktı almanın fiyatı ve süresi değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik; işin niteliği ve kesilen malzemelerdir. Bu yüzden değişkenler, fiyatı ve süreyi etkilemektedir.