Kesim

Kesim

Kesim, modern üretim tekniklerinin geliştiği çağımızda her türlü tekniğin çok hızlı ve kusursuz olması beklenir. Endüstriyel kesim teknikleri de çağımızın makineleşmesine ayak uydurmuş hızlı ve kusursuz hale gelmiştir. Artık kesim denildiğinde akla Cnc makineleri gelmektedir. Cnc makineleri günümüzün endüstriyel ortamına ayak uydurabilecek en yeni teknolojidir. Bu makinalar 3 aksta çalışan yapısıyla her türlü maddeyi kesmek için tasarlanmıştır. Bu maddeler tahtalar, mobilyalar, alüminyum, çelik, pleksi, plastik, gibi birçok malzeme olabilir. Ancak bu her maddeyi kesmek aynı şekilde mümkün olmayacağından cnc makinelerinin üzerinde farklı aparatlar ve farklı başlıklar kullanılarak bu işlemler yapılır. Örneğin bir sunta kesimi ile çelik sac kesimi aynı başlıklarla yapılamaz.

Kesim Yöntemleri

Kesimler farklı durumlar için farklı çözümler üretmek amacıyla pek çok yöntem geliştirerek yapılmaktadır. Her bir yöntemin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Hiçbir teknik henüz tek başına bütün işleri halledebilecek kadar gelişmemiştir. Bunlardan günümüzde en yaygın kullanılanlardan 2 tanesi lazer ve plazma kesimdir.

Lazer

Gelecekte bütün yöntemlerinin yerine geçebilecek gibi dursa da lazer kesim henüz o noktaya gelememiştir. Ancak günümüzde de oldukça çok kullanılan lazer  birçok materyal üzerinde mükemmel denilecek seviyede işler başarmaktadır. Lazer ile ahşap deri plastik cam gibi birçok malzeme üzerinde harika işler başarılabilmektedir. Ancak henüz sağlam ve kalın metalleri kesmek için uygun değildir. Lazer kesimin kullanılmasının en büyük sebebi uygun fiyatlı olması ve hızlı bir şekilde kesim yapabilmesidir.

Plazma

Lazer kesimin aksine metal kesmek için en uygun kesimden biri plazma kesimdir. Plazma elektriği ileten her türlü malzeme üzerinde kullanılabilmektedir. Ancak tabiki elektrik geçirgenliği olan maddeler çok fazla değildir. Elektrik arkı gazın bir miktarını iyonize etmesiyle plazmayla materyal arasında elektriksel bir yol oluşturur. Elektronlar bu yol üzerinden malzemeye gider ve malzemeyi ısıtarak eritirler. Plazma yapılırken çık gazlar insan sağlığı açısından tehlikeli olabilmektedir bu sebepten işçi sağlığını korumak amaçlı cnc makinelerine filtre takılmalıdır. Aksi takdirde işçiler üzerinde meslek hastalıkları oluşabilmektedir.

Router

Günümüzde kullanılan diğer bir kesim tekniği ise router kesimdir. Herkesin evlerinde kullandığı matkaplara benzer uçlar ile kesim yapılmasıdır.