Lazer Kazıma Hakkında Merak Ettikleriniz

“Lazer kazıma, cnc makinelerinin lazer uçlu aparatları ile çeşitli malzemeler üzerine farklı yazı ve tasarımların kazınması işlemidir. Bu yöntem ile oldukça estetik tasarımlar yapmak mümkün olmaktadır. Genellikle estetik amaçlar ile kullanılan kazıma işlemi bazı durumlarda endüstri ürünlerinde de kullanılabilmektedir. Herhangi bir boya kullanılmadan uygulanan kazıma işlemi boyanın oluşturduğu dez avantajların giderilmesi açısından oldukça faydalıdır. Çok büyük bir yelpaze içinde ürün grubuna uygulanabilen kazıma işlemi lazer teknolojisinin gelişmesiyle birlikte çok düşük maliyetlerde yapılabilmektedir. Oldukça hassas çalışan cnc makineleri ile yapılabilen lazer kazıma işlemi her türlü tasarımı kolaylıkla çıkartabilmektedir.

Lazer Kazıma ve Lazer Markalama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Lazer markalama ve lazer kazıma sürekli karıştırılabilen iki terimdir. Bu terimler aslında temelde aynı anlama gelmektedir. İki işlemde de cnc makineleri ve lazer aparatları kullanılmaktadır. Lazer markalama hükümetler tarafından bazı yasal yükümlülüğü olan malların üzerine markalama yapılması amacıyla oluşturulmuştur. Örnek olarak araba ve motosiklet şaseleri verilebilir. Yani markalama işlemi ile kazımanın farkı markalama yaparken derinlemesine işlem uygulanmaz belirli bir kod, barkod, kare kod ve bunun gibi işlemler yüzeysel olarak işlenir. Kazımada ise derinlik artabilir, kontrast vermek amaçlı işlemler uygulanabilir.

Lazerle Kazıma Nasıl Yapılır?

Basitçe anlatacak olursak mercek yardımı ile yansıtılan güneş ışınları ile yaprak üzerinde delikler açmaya benzer bir sistem ile çalışan lazer başlıklar yüksek hassasiyet ile çalışan cnc makineleri tarafından yönetilir. Bilgisayar destekli tasarım programlarından çıkan veriyi algılayan cnc makineleri belirlenen tasarımları ya da yazıları belirlenen cisim üzerine uygulayarak istenen tasarımı ortaya çıkarır. En ince motifleri bile kaçırmayan cnc makineleri ile inanılmaz tasarımlar oluşturulabilmektedir. Ayrıca lazer kazımada boya kullanılmaması sayesinde hangi malzeme olursa olsun dökülme soyulma gibi problemler yaşanmaz ve malzemenin ömrü boyunca üzerindeki tasarımlar silinmez.

Lazer Kazımanın Uygulama Alanları Nelerdir?

Lazerle kazıma işleminde mekanik kazımanın aksine herhangi bir malzeme ürüne değmediğinde malzemeyi bağlama gibi bir sorun olmamaktadır. Birçok malzeme üzerine uygulanabilmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır; Folyo , metal , karton, tekstil, mdf, ahşap , cam ve bunun gibi birçok materyel yer almaktadır. Ayrıca bu tür yöntemler çeşitli hobiler ve reklamcılık faaliyetleri için de kullanılabilmektedir. Lazer kazıma ile metal etiket imalatı da yapılabilmektedir.”. Lazer kazıma dışında uv baskı da popüler bir baskı uygulamasıdır.